Skocz do zawartości


183
Ta strona wyświetla się dla Ciebie w mniejszej formie, dlatego, że korzystasz z urządzenia mobilnego. Przełącz się, aby odkryć więcej.

  Role Play, czyli gra wyobraźni - powrót do korzeni
   Przez: LSRPnet,  


  eleskalogo.png

   

  Role Play, czyli gra wyobraźni - powrót do korzeni

   

   

  Cześć wam,

   

  w pierwszej kolejności wypadałoby się z Wami przywitać po tak długiej przerwie. Jak wiecie, kilka tygodni temu w wyniku drastycznego spadku licznika graczy podjęliśmy decyzję o tymczasowym zamknięciu serwera. Chwilowa przerwa była niezbędna i pozwoliła nam skupić się na przeorganizowaniu naszej pracy oraz podjęciu działania nad aspektami, które stanowiły problem już od dłuższego czasu. Podczas ostatnich tygodni spędziliśmy dziesiątki godzin na odbywaniu licznych rozmów z graczami, wertowaniu ogromu waszych pomysłów i propozycji oraz wdrażaniu ich w życie. Mieliśmy moment, by wprowadzić kilka kluczowych zmian w strukturach ekipy, zaimplementować pewne smaczki skryptowe, czy też zająć się od podstaw forum. Nie sposób przelać te wszystkie godziny na papier i udowodnić wam, ile czasu zostało poświęcone na wprowadzenie pewnych zmian, spróbujemy jednak przedstawić wam podsumowanie najważniejszych kwestii, za jakie się zabraliśmy. Większość wprowadzonych ustaleń i wykonanych zmian dotyczy w głównej mierze zmiany podejścia do rozgrywki w myśl hasła przewodniego tego newsa - Role Play, czyli gra wyobraźni. Serdecznie zapraszamy do lektury. :wub:

   

  Roszady w ekipie

   

  roszady.png

   

  Przez ostatnie kilka tygodni w ekipie pojawiło się trochę zmian - część z nich chcielibyśmy wam teraz przybliżyć. Przede wszystkim na randze głównego administratora znalazł się Filip znany również jako Magicznyv. Filip już od dłuższego czasu, jeszcze jako Gamemaster, był głównym wsparciem czerwonych w zakresie zarządzania ekipą, koordynowania pracami dotyczącymi serwera, kontaktu na pierwszej linii z graczami, organizacji. Jako nowy czerwony Magiczny przejął rolę głównego Community Managera (CM'a z definicji - nie mylić z naszym Community Managerem, o którym za chwilkę ;)) i zajmuje się przede wszystkim kontaktem z graczem, harmonizacją tematów prowadzonych na serwerze oraz ogólnym zarządzaniem. Drugi czerwony, Akro, przejął po nieobecnym już selerze rolę głównego administratora technicznego projektu. Akro od pojawienia się w ekipie ponownie wdrażał się w struktury i systemy eleski, aktualnie jest jej podstawowym backupem technicznym, ponadto zajmuje się implementacją niektórych rozwiązań (jak chociażby weryfikacja dwuetapowa, o której również przeczytacie niżej) i jest wsparciem naszych skrypterów. Oprócz tego standardowo zajmuje się też kontaktem z graczem oraz innymi, typowo czerwonymi obowiązkami, jednak już nie w takiej skali, jak wcześniej.

  No właśnie, skoro już mowa o skrypterach... Jak pewnie zdążyliście zauważyć, na naszej technicznej randze pojawiły się dwie nowe osoby - Knapek oraz Niemcu. Odpowiednio Kuba, jak i Szymon pojawili się w naszych szeregach celem wsparcia w zakresie programowania skryptu forum oraz gry. Chłopaki mają spore doświadczenie w programowaniu, po części również poparte pracą zawodową. Mamy nadzieję, że cztery dodatkowe ręce do pomocy usprawnią wprowadzanie kolejnych aktualizacji oraz pozwolą na szybszy oraz bardziej dynamiczny rozwój serwisu. W tym temacie możecie gorąco przywitać chłopaków, ponieważ ich wkład może być zauważalny w dużej mierze już teraz. ^_^ W kwestii skrypterów duże podziękowania należą się również ajaxowi, który objął rolę głównego programisty skryptu gry i również w dużej mierze przysłużył się wprowadzeniu obecnej aktualizacji pod kątem skryptowym.

   

  W ekipie pojawiło się sporo nowych Gamemasterów - przy zmianie funkcji tej rangi (o czym przeczytacie w następnym akapicie) stawiamy na ich dużą liczbę celem ożywienia rozgrywki w samej grze. Nie wykluczamy kolejnych roszad w tym zakresie, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego poziomu. Pamiętajcie też, że każdy Gamemaster posiada strefę, w której odnajduje się oraz w której organizuje rozgrywkę najlepiej. Nie każdy jest specjalistą we wszystkim - miejcie to na uwadze wydając wstępne oceny dotyczące poszczególnych jednostek na zielonym kolorku.

   

  Gamemaster i Community Manager

   

  Jedną z większych zmian, jakich dokonaliśmy w strukturze naszej ekipy jest całkowita zmiana zastosowania oraz podejścia do rangi Gamemaster. Postanowiliśmy zawęzić zakres obowiązków zielonych do - jak sama nazwa wskazuje - bycia mistrzami gry. Od teraz głównym zadaniem Gamemasterów będzie narracja rozgrywki, tworzenie wydarzeń oraz nakreślanie LORE serwera bezpośrednio w grze. Zdejmujemy z zielonych bezpośrednią odpowiedzialność za konkretne strefy, rozwiązywanie złożonych problemów pomiędzy danymi grupami, zarządzanie kilkoma projektami w danej strefie rozgrywki, rozwiązywanie ticketów etc. Tym samym Gamemasterzy z dniem dzisiejszym przestają być nadrzędnymi administratorami serwera zaraz po czerwonych - stają się po prostu ludźmi dbającymi o to, żeby w grze sporo się działo. Większość organizacyjnych oraz technicznych spraw, którymi do tej pory zajmowali się zieloni, przejmuje nowa ranga - Community Manager.

   

  Jakie korzyści taka zmiana przyniesie w praktyce?:

  • zdejmujemy z Gamemasterów sporą odpowiedzialność jednocześnie zostawiając im pełną możliwość kreowania rozgrywki - to pozwala na wzięcie w szeregi ekipy osób pomysłowych, kumatych, z pomysłem na grę w celu tworzenia jej, nawet, jeśli osoby te nie są nam do końca znane. Gamemasterzy posiadali do tej pory nieograniczone możliwości wprowadzania zmian w bazie, panelu administratora i innych. Często było to dla nas sporym ograniczeniem blokującym możliwość wykazania się nowym osobom. Z dniem dzisiejszym jesteśmy znacznie bardziej otwarci na udostępnianie tej rangi dla szerszego grona graczy, nawet tych bardziej /kontrowersyjnych/, jeśli tylko będą w stanie nas do siebie przekonać, przedstawić nam swój pomysł oraz współpracować z obecną ekipą. Założenie jest takie, że Gamemasterów ma być sporo, rotacja powinna być również spora (pozwala na to ograniczenie odpowiedzialności) w przypadku wypalania się poszczególnych osób, żeby na serwerze sporo się działo w kwestiach IC. Spora ilość Gamemasterów powinna również pozytywnie wpłynąć na burzę mózgów prowadzoną w konkretnych strefach oraz na kontakt z graczem.
  • Community Manager to osoba, od której nie będzie wymagany tak częsty bezpośredni udział w rozgrywce. Będziemy natomiast oczekiwali od niej wiedzy, odpowiedzialności oraz doświadczenia w swojej sferze tak, by móc przy pomocy Gamemasterów przypisanych do konkretnej strefy sukcesywnie oraz długodystansowo nią zarządzać.
  • od dłuższego czasu Gamemasterzy musieli poświęcać więcej czasu na sprawy techniczne związane z serwerem, z forum, co przełożyło się na zaniedbanie spraw związanych z kreowaniem rozgrywki, czy też prowadzeniem narracji. To z kolei prowadziło do wypalania się osób, które wchodziły na rangę z konkretną zajawką i chciały ją realizować. Od tej pory wszystkie obowiązki od strony technicznej związane zarówno z grą, czy forum takie jak: rozpatrywanie profilów postaci, ticketów, rozstrzyganie sporów wśród graczy danej strefy, finalne wdrożenie zmian skryptowych oraz wiele innych trafią w ręce Community Managerów. Dzięki tym zmianom wszyscy Gamemasterzy będą mogli w stu procentach skupić się na swoich obowiązkach i być do waszej pełnej dyspozycji w grze.

   

  Mali Gamemasterzy

   

  Po pewnych przemyśleniach zdecydowaliśmy się zrezygnować z grupy Małych Gamemasterów. Szczególnie ostatnimi czasy niektóre osoby piastujące tę funkcję nie były w stu procentach trafnymi wyborami. Od teraz, korzystając z faktu zmniejszenia uprawnień chcielibyśmy dać kreatywnym graczom możliwość wykazania się w roli organizatora rozgrywki bezpośrednio na randze Gamemastera. Osoby piastujące do tej pory funkcje Małego Gamemastera zostały przywrócone do roli graczy.

   

  Czas pokaże, czy obecny podział zda egzamin i czy brak Małych Gamemasterów przy zwiększonej ilości Mistrzów Gry wpłynie negatywnie na rozgrywkę na serwerze. Być może w przyszłości rozważymy powrót do tego projektu, na ten moment nie widzimy takiej potrzeby.

   

  Czystka

   

  Czystka była jedną z decyzji, do której potrzebowaliśmy wielu godzin dyskusji spędzonych na kanałach głosowych zarówno z licznymi graczami, jak i członkami ekipy. Musieliśmy się zastanowić nad tym, czy sama czystka w ogóle ma sens oraz jeśli tak, to w jakim zakresie. Po kilku dniach jednogłośnie postanowiliśmy wyczyścić wszystkie postacie ze zgromadzonego dotąd majątku, w którego skład wchodziły pojazdy, gotówka, interiory (chociaż tutaj z drobnym wyjątkiem), przedmioty oraz wszelkie inne dobra nabyte przez was podczas rozgrywki. Zdecydowaliśmy się nie usuwać postaci oraz pozostawić przegrane na nich dotychczas godziny licząc się z tym, iż dla wielu z was wykreowane przez was charaktery mają znaczenie symboliczne i będziecie mogli chcieć poprowadzić je ponownie.

   

  Jaki mieliśmy cel w wyczyszczeniu waszych postaci z nabytych dóbr? Na warsztat wzięliśmy dwie kwestie. Pierwszą z nich był tak zwany świeży start, o którym przeczytaliście już trochę powyżej. Istnieje jednak jeszcze drugi cel - wyczyszczenie naszej serwerowej bazy danych do całkowitego minimum w celu zoptymalizowania rozgrywki i zredukowania opóźnień. Wszelkie dane, jakie były wczytywane w momencie włączania serwera (między innymi ponad 280 tysięcy obiektów, prawie 400 tysięcy przedmiotów i 2 tysiące drzwi) bardzo wydłużały w czasie start gry po restarcie oraz powodowały lagi przy używaniu niektórych skryptów. Istotny był również fakt, że sporo rekordów w bazie nie było już używane (przedmioty na zabitych postaciach, drzwi na nieaktywnych grupach itd.) i w takiej sytuacji po prostu zaśmiecały niepotrzebnie tabele. Mamy nadzieję, że po czystce nieco odchudzona baza danych nabierze wigoru, a sama rozgrywka płynności.

   

  Scenariusze

   

  cm-1.png

   

  Wraz z rozwojem serwera zdecydowaliśmy się na wprowadzenie cyklicznych, a przede wszystkim złożonych scenariuszy fabularnych do rozgrywki. "Nowy-stary" twór będzie obejmował swoim zasięgiem każdą postać chętną na udział w danym wydarzeniu. Bazowym targetem owego przedsięwzięcia są gracze z segmentu cywilnego, jednak efekty mogą być widoczne w każdej innej strefie gry. Pamiętajmy o tym, że każda z postaci (niezależnie od sposobu życia, pracy, miejsca zamieszkania itp.) jest tak naprawdę obywatelem stanu San Andreas i mogą wpływać na nią różne czynniki zewnętrzne - to właśnie je będziemy chcieli wdrożyć w życie. Najprostszym przykładem inicjatywy scenariusza może być tegoroczny event pt. "San Andreas Earthquake". Wydarzenie swoim działaniem objęło cały serwer i pozwoliło praktycznie każdemu charakterowi dołożyć małą cegiełkę do jego istoty (dla przykładu - kontrowersyjny celebryta pozujący do medialnego zdjęcia w chwili pomocy poszkodowanym, mieszkańcy organizujący zbiórki dla ofiar kataklizmu). Właśnie to jest główną myślą przewodnią projektu scenariuszy - narracja globalna, skutki, wypadkowe oraz następstwa pewnych działań i zdarzeń.

   

  Koncepcja zakłada, że każdy, mniejszy lub większy scenariusz będzie odpowiednio rozwinięty i podzielony na kilka elementów. Mogą być one odkryte od razu, lub ukazywane stopniowo wraz z rozwojem wydarzenia fabularnego. Scenariusze będą prowadzone na forum oraz w grze poprzez rolę narratora (organizatora) oraz przy pomocy członków ekipy serwisu. Gracze-ochotnicy chętni na wsparcie danego wydarzenia swoją osobą dostaną odpowiednie narzędzia i możliwości do rozwoju eventu, jeżeli tylko ich inspiracje będą zgadzały się z zamysłem danego epizodu. Zachęcamy wszystkich użytkowników serwera do implementowania tematów powiązanych ze scenariuszami fabularnymi w życie codzienne waszych postaci. Cały projekt polega na pewnym urozmaiceniu uniwersum i stworzeniu dodatkowych pól do character developingu waszych wirtualnych podopiecznych.

   

  Czy ktoś z was pamięta jeszcze Yukon? W planach mamy również większe scenariusze właśnie tego pokroju - eventy organizowane przez okres około tygodnia w całkowicie nowym środowisku, na innych postaciach, gra będąca odskocznią od codzienności w Los Santos. Sprawdźcie, jak wyglądało to wtedy!
   

   

  Nasza ekipa Gamemasterów oraz Community Managerów ma już kilka pomysłów na nowy scenariusz tego pokroju, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, byście zaproponowali coś od siebie. Czekamy na wasze pomysły - z tego, co wiemy, sporo graczy eleski było chętnych na organizowaną raz na jakiś czas, tego typu rozrywkę.

   

  Zarówno mniejsze, jak i większe scenariusze organizowane przez ekipę znajdziecie w tym dziale: https://ls-rp.net/forums/forum/2497-scenariusze-fabularne/

   

  Profile postaci

   

  ezgif-5-f95324217873.gif

   

  Czy kiedykolwiek myślałeś o odgrywaniu postaci nietuzinkowej, wręcz wyjątkowej, która wychodzi poza wszelkie schematy? To narzędzie stworzyliśmy właśnie z myślą o graczach takich, jak Ty. Niechętnie musimy przyznać, że od dłuższego czasu brakowało na naszym serwerze podstawowych pomocy dla graczy, którzy mają konkretny pomysł na swoją postać i potrzebują do jego realizacji pewnych dóbr. Na forum pojawił się nowy, moderowany przez nas dział o nazwie Profile Postaci w którym każdy z was będzie miał możliwość założenia własnego, oddzielnego tematu wraz z opisem waszej nowej postaci, opisem jej historii, czy po prostu opisem waszej gry. W założeniu, projekt ma ułatwić wam w dużej mierze start udostępniając wam niezbędne do tego narzędzia. Dział jest skierowany głównie do wszystkich osób które chcą skupić się na kreacji charakteru i otoczenia postaci bez konieczności monotonnego gromadzenia gotówki przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset godzin.

   

  W założeniu dzięki projektowi uzyskacie niezbędne do tworzenia waszej gry narzędzia. Masz ochotę zagrać sławnego celebrytę, który właśnie podpisał kontrakt z jedną z popularniejszych wytwórni w mieście? A może po prostu chcesz zagrać starszego dilera, który jedyne, czego potrzebuje to kilka gram nowego narkotyku i mały dom na obrzeżach? Nic prostszego. Po zapoznaniu się z waszą aplikacją oraz po jej pozytywnym rozpatrzeniu Mistrz Gry przyzna wam część, lub wszystkie wspomniane w waszym profilu postaci narzędzia. Wasz temat może wam służyć jako miejsce do wrzucania screenów z gry, lub po prostu jako informacja dla innych osób chętnych do interakcji bądź podzielających podobne zainteresowania.

   

  Dział, w którym znajdziecie profile postaci będzie przez nas na bieżąco obserwowany oraz zostanie poddany odpowiedniej moderacji. Wszystkie aplikacje zostaną odpowiednio podzielone na trzy główne sektory, w tym sektor przestępczy, sektor cywilny oraz sektor branży rozrywkowej. Powyższy podział będzie jednak tylko i wyłącznie informacją dla opiekunów poszczególnych stref, którzy dzięki temu zabiegowi będą w stanie szybciej i sprawniej rozpatrywać wasze aplikację. Przykładowo postać biznesmana będzie podlegać pod strefę cywilną @pukawa i to właśnie on wraz z osobami odpowiedzialnymi za tą strefę będą rozpatrywać aplikacje w tym sektorze pod okiem samego opiekuna.

   

  Ważne dla nas są również postacie, które do tej pory kreowaliście - nie chcemy by ktokolwiek z was czuł się pokrzywdzony (szczególnie, że wasze postacie zostały wyczyszczone ze wszelkiego dobytku), dlatego też narzędzie zostanie udostępnione dla waszych wszystkich wcześniejszych postaci, nawet jeśli posiadacie na nich kilkaset godzin. Wystarczy, iż w podobny sposób wybierzecie odpowiedni dział oraz rozpiszecie swoją dotychczasową historię, my zajmiemy się resztą.

   

  Postacie fabularne


  Na serwerze pojawiły się nowe postacie fabularne, charakterystyczne i niespotykane -  takie dzięki którym możecie urozmaicić swoją rozgrywkę, nadać waszym postaciom nowy wątek fabularny lub wprowadzić nieco świeżości w mieście. Aktualnie istnieją 4 podstawowe postacie z realnym wpływem na rozgrywkę za które narracje odpowiada @cobbos lub każdy z Gamemasterów czy Community Managerów. Jeśli chodzi o sprawy techniczne to nic się zbytnio nie zmienia. Osoby chcące założyć własną postać fabularną mogą liczyć na pełne wsparcie ze strony opiekunów czy innych członków administracji, do czego swoją drogą gorąco zachęcamy. Więcej o tym dowiecie się tutaj: Postacie Fabularne - co i jak?.

  Aktualne postacie fabularne:

   

  Organizacje przestępcze

   

  Nowe możliwości zarobku dla organizacji przestępczych

   

  Osoby wiążące swoje postacie ze strefą przestępczą oprócz dobrze znanych już metod zarobku otrzymały kilka nowych filarów. Jednym z nich jest sutenerstwo. Od teraz otrzymujecie do dyspozycji całkowicie zautomatyzowany proceder przestępczy oferujący nowe ścieżki rozwoju waszych organizacji, czy nawet drogi rozwoju pojedynczych postaci. Będziecie mieli możliwość poprowadzić charaktery alfonsów, czy tworzyć całe grupy przestępcze ukierunkowane od samego początku na czerpanie wpływów z sutenerstwa. Inną ze zmian, jakie zostały wprowadzone jest możliwość handlu narkotykami w klubach prowadzonych przez gracza. Od teraz mając klub możecie zgłosić się do GameMastera o nadanie flagi na drzwi waszego klubu. W ten sposób gracze będą mogli rozpocząć handel narkotykami znajdując się wewnątrz klubu. Postanowiliśmy również wyjść na przeciw odwiecznemu problemowi ściągania haraczów z biznesów i wprowadziliśmy czerpanie zysków z fikcyjnych firm. Opisane ścieżki zarobku postaci to całkowicie nowe filary dochodowe, który szerzej przybliżyliśmy wam w konkretnym temacie załączonym poniżej. W temacie znajdziecie również przestępstwa, które są już wam dobrze znane i były przez was wykorzystywane już wcześniej.

   

  Middlemani

   

  Po burzliwych dyskusjach w gronie administracji postanowiliśmy odejść od powszechnej formy dystrybucji, jaka miała miejsce na czarnym rynku w grze. Z dniem dzisiejszym wprowadzamy system kluczowych postaci na planszy. Nowy system ma być ukłonem w stronę graczy, chcemy oddać losy ciemnej sfery w wasze ręce. Czym są tytułowi Middlemani? Owe figury będą prowadzić dystrybucję fabrykatów (narkotyków, broni, etc.) na serwerze. Sami pośrednicy będą uzbrajać się u GameMasterów, którzy będą prowadzić stosowne postacie fabularne zaopatrujące ich w produkty. Owe postacie szczegółowo będą opisane w innym temacie - wszystko będzie miało swoje podłoże fabularne. Więcej w załączonym temacie:

   

   

  Tematy organizacji przestępczych

   

  Tematy organizacji przestępczych na naszym serwerze zawsze były swego rodzaju łącznikiem pomiędzy organizacją, a osobami zainteresowanymi grą przy tychże. Poza tym wątki te były nierzadko wizytówką organizacji oraz miejscem żywej dyskusji na temat podejmowanej rozgrywki. Ostatnimi czasy wątki te były zamknięte dla graczy i służyły typowo do wrzucania postępów dotyczących gry - postanowiliśmy je dla was otworzyć celem umożliwienia dyskusji i wymiany poglądów nt. organizacji, tak jak za dawnych lat.

   

  Organizacje publiczne

   

  rzad.png

   

  Rząd

   

  Do grona organizacji publicznych wraca frakcja, która w mniejszym lub większym stopniu może oddziaływać na resztę stref serwerowych. Po raz kolejny wracamy do koncepcji władz miejskich, którymi pokieruje Trefix tworząc interaktywny świat polityki. W przeszłości już raz prowadził tą frakcję, także większość z was zapewne wie, że nie będzie ciężko doszukać się jego działalności w świecie gry. Nie jest to jedyna nowa grupa publiczna. Powstaje także frakcja - projekt sądu, w którym możliwe będą zarówno procesy cywilne, jak i karne (gdzie od razu zaznaczamy, że sprawy karne nie będą w żadnym stopniu obowiązkowym przedłużeniem gry - a wyciągnięciem ręki w kierunku graczy chętnych na taki rozwój wydarzeń). Liczymy na rozwój zainteresowania rozgrywką prawnika, który w tym momencie nie będzie się ograniczał do pojawiania się na przesłuchaniach albo spotkaniu w biurze. Sama koncepcja projektu sądu szerzej jest opisana w temacie projektu

   

  Organizacje publiczne także doczekały się szeregu zmian skryptowych. Na serwer zawitały dwie nowinki pogłębiające i ułatwiające rozgrywkę we frakcjach porządkowych. Od momentu ponownego startu serwera gracze frakcji porządkowych będą mieli do dyspozycji system ALPR oraz usprawniony system licencji na broń.

   

  System ALPR pozwala oficerom na sprawdzanie informacji o osobie i/lub pojeździe za pomocą szybkiego skanu tablicy rejestracyjnej pojazdu jadącego obok. Gracze mogą od teraz sprawdzać ważność ubezpieczenia, imię i nazwisko postaci, ilość przestępstw na koncie, status BOLO i inne informacje bez konieczności zatrzymywania się i wysiadania z radiowozu. System aktywowany jest za pomocą komendy /alpr i działa poprzez ustawienie kamery w kierunku pojazdu, którego tablice rejestracyjną chcemy zeskanować.

   

  alpr-1.png

   

  Usprawnienia w systemie licencji na broń (CCW) obejmują utworzenie wewnętrznego spisu (dostępnego w /mdt) numerów wydanych licencji CCW i numerów seryjnych przypisanych pod nie broni. Gracze będą mogli sprawdzać rodzaj oraz ilość sztuk broni posiadanych przez daną postać posługując się numerem licencji. Od teraz każda zakupiona broń będzie w systemie podpisana pod licencję - ułatwi to znacząco nadawanie oraz zabieranie licencji jak i kontrolę broni posiadanej przez postać.

   

  Organizacje prywatne i projekty fabularne, "biznesy fabularne"

   

  Zarówno biznesy, jak i projekty stworzone przez graczy będą od teraz pod wpływem przeróżnych narracji, o często odmiennym stopniu oddziaływania na dany sektor. Wszystkie tego typu informacje będą umieszczane w odpowiednich działach - w tematach typu "ogłoszenia fabularne" oraz na specjalnym serwerze Discord 'Strefa Cywilna'. Organizacjami prywatnymi będą od dzisiaj tylko i wyłącznie firmy prowadzone w jasnym kierunku rozwoju i z czystymi intencjami zbudowania biznesu. Nie będzie to już miejsce na firmy ukierunkowane tylko i wyłącznie w strefę przestępczą, chcielibyśmy zrobić z tego 'bezpieczną strefę' - przynajmniej dla potencjalnych pracowników.

   

  Gracze chętni na prowadzenie firmy wychodzącej poza szablonowe ramy (z innowacyjnymi elementami, z połączeniem gry przestępczej; firmy mającej przede wszystkim stworzyć świetne tło do rozgrywki, niekoniecznie skupionej na zarabianiu e-dolarów) powinni umieszczać swoje tematy w dziale 'projekty fabularne'. Będą one działały na bardzo podobnych zasadach, co dotychczasowe biznesy, ale podlegają nieco innym kontrolom i restrykcjom.

   

  Wprowadzamy pojęcie "biznesu fabularnego" - który swoją grę prowadzi epizodycznie lub jest udostępniony jako zwykłe miejsce do gry dla graczy, bez wyznaczonych konkretnych pracowników i celów zarobkowych. Biznesów fabularnych nie obowiązuje spis aktywności pracowników, bankructwo etc. Jest to furtka dla osób, które chcą założyć biznes mający być ciekawą, nieskupiającą się na grindowaniu e-dolarów, podkładką do gry w sferze przestępczej (studio tatuażu, piercingu etc.)

   

  Payday


  Po licznych rozmowach z liderami biznesów zdecydowaliśmy się skrócić system wymaganego /duty do otrzymania waszej wypłaty, który od tej pory będzie skalował się w dół, względem wielkości waszej wypłaty. By otrzymać waszą wypłatę potrzebujecie jedynie 20 minut spędzonych na /duty poszczególnego biznesu, a oprócz tego możecie liczyć na spore bonusy, które rozpisano dla was poniżej.

  • dwadzieścia minut spędzone na duty = 100% waszej pensji ustawionej w panelu grupy,
  • czterdzieścia minut spędzone na duty = dodatkowe 50% waszej pensji ustawionej w panelu grupy,
  • sześćdziesiąt minut spędzone na duty = dodatkowe 25% waszej pensji ustawionej w panelu grupy.


  Dla przykładu:
  Gracz o nickname XYZ na postaci Shelly Nordstorm pracuje w biznesie Knockout Gym oraz Jefferson Autos, posiada więc dwie grupy.  Dysponuje mnóstwem czasu, więc ma zamiar odebrać pełny pakiet wypłat z obu biznesów. Loguje się do gry i wchodzi na /duty pierwszego z biznesów. Posiada w nim ustawioną wypłatę, która jest równa $1000, więc system kolejno nada mu: $1000 po pierwszych 20 minutach, po upływie kolejnych 20 minut będzie to już dodatkowe $500 oraz $250 za pełną godzinę pracy. Łącznie z pierwszej grupy po godzinie zbierze aż $1750. Udaje się do następnej grupy, gdzie jego wypłata wynosi $1500. Idąc tą samą ścieżką, po przepracowanej godzinie w Jefferson Autos zarobi $2625. Podsumowując, za 2 godziny pracy zarobi tego dnia $4375.

  Dzienny limit duty w jednym biznesie wynosi sześćdziesiąt minut, czyli równą godzinę. Oznacza to, iż po przepracowanych sześćdziesięciu minutach w jednym biznesie nie dostaniecie dodatkowej wypłaty w tym samym dniu. 

  Przy okazji modyfikacji powyższego systemu postanowiliśmy również usunąć skrypt automatycznego kickowania osób na AFK podczas /duty biznesu. Od tej pory osoby nieaktywne przebywające na duty grupy będą z niej automatycznie zrzucane po upływie pięciu minut. 

   

  Oprócz zmian w działaniu duty przygotowaliśmy także dzienny, dodatkowy payday w wysokości $1000, który przysługuje każdej nowej postaci do czasu przegrania na niej pierwszych 20 godzin. Nie martwcie się, posiadanie grupy nie niweluje dziennych korzyści, jakie niesie ze sobą system payday. Na koniec kilka słów o narzędziu, które posłuży do nagradzania waszej kreatywności. Od tej pory Mistrzowie Gry będą w stanie nałożyć na waszą postać / grupę tak zwany GM Payday, dzięki któremu co dwadzieścia cztery godziny będziecie w stanie przyjmować kolejne profity. Długość, powód oraz wysokość każdegu z paydayów będzie nakładana indywidualnie przez Mistrzów Gry. Przykładowo - Gamemaster będzie miał możliwość nadać na aktywnie funkcjonujące studio tatuażu GM Payday jako wpływy od "nowych klientów". Oczywiście w przypadku spadku aktywności oraz poziomu grupy Payday dla tejże może zostać zlikwidowany.

  wPMcAwY.png

   

  Prace dorywcze

   

  pracedorywcze.png

   

  Prace dorywcze to systemy, które pomagają nowym graczom wdrożyć się w nasz świat. Od dłuższego czasu wymagały one poprawy i doczekały się drobnej zmiany mającej na celu zwiększyć ich intuicyjność oraz atrakcyjność.

  W pierwszej kolejności warto wspomnieć, iż pozbyliśmy się uciążliwego systemu wyboru prac dorywczych, który uznaliśmy za zbyt skomplikowany, szczególnie dla nowych graczy. Od tej pory system wyboru ograniczyliśmy do jednej, prostej komendy /dorywcze, dzięki której będziecie w stanie wybrać jedną z poniższych prac dorywczych niezależnie od tego, w którym miejscu znajduje się wasza postać.  Dodatkowo, nowy gracz po wejściu na serwer dostanie wyraźną informację o możliwości rozpoczęcia pracy dorywczej. Pojawiły się również nowe prace dorywcze:

  • dostawca produktów:

  Po wejściu do jednego z pojazdów dostawczych (Yankee) i wpisaniu komendy /praca zacznij graczowi pojawi się czerwony marker na mapie. Gracz musi się do niego udać oraz odebrać potrzebne produkty poprzez wjechanie w marker. Po odebraniu produktów graczowi wyświetli się lista aktywnych biznesów na duty, które może wybrać. Po wyborze biznesu użytkownikowi ponownie pojawi się marker, do którego musi się udać, wejść do środka, podejść do gracza będącego na /duty oraz wpisać przy nim /przekaz. (wtedy automatycznie otrzymuje zapłatę). Akceptacja oferty nie jest wymagana przez drugiego gracza.

  • sprzedawca hot-dogów:

  Praca dorywcza opiera się na sprzedaży hot dogów w budkach rozstawionych po Los Santos. Co pięć minut pojawia się bot, który kupuje od gracza produkt. Gracz zarabia dany procent od sprzedanego hot doga, jednak sprzedaż dla innego gracza równa się z większym zarobkiem (w tym wypadku będzie to 50% więcej, niż sprzedaż dla bota). Osoba kupująca otrzymuje 20 punktów życia więcej. W przypadku sprzedaży produktu dla bota, gracz nie otrzymuje dodatkowego bonusu w postaci gotówki.

  • dostawca jedzenia:

  Gracze dostają możliwość zamówienia jedzenia przez komendę /biznesy z danego lokalu. Osoba przebywająca na duty dostawcy otrzymuje powiadomienie na czacie zawierające numer zamawiającego, treść zamówienia oraz marker na mapie, z którego musi zabrać jedzenie. Kolejno, udaje się z nim do klienta oznaczonego markerem na mapie, któremu przekazuje zamówienie za pieniądze. Gracze mogą zamówić jedzenie ze wszystkich biznesów niezależnie od tego, czy jest w nim ktoś aktualnie na duty. W przypadku braku zamówień od graczy w przeciągu 5 minut, pojawiają się zamówienia od botów do losowych interiorów.

  Podjęliśmy również decyzje o modernizacji dotychczasowej działaności biznesów transportowych, które od tej pory będą działały jako prace dorywcze, a nie firma. Dodatkowo, dorywcza praca kierowcy UBER została zastąpiona przez nas z powrotem pracą taksówkarza - stawiamy jednak na powrót żółtych, klimatycznych taksówek. ;) Dla ułatwienia komunikacji waszych postaci wprowadziliśmy system, dzięki któremu po wejściu do taksówki jesteście w stanie zaznaczyć na mapie punkt docelowy waszej wycieczki. Dzienny limit wypłat z prac dorywczych został ograniczony do $2300.

   

  Branża rozrywkowa

   

  vop.png

   

  Ekipa z branży przygotowała dla was kilka zmian, głównie dotyczących rozgrywki oraz rozwoju waszych branżowych postaci. Postanowiliśmy jeszcze bardziej postawić na rozgrywkę postaci celebrytów i możliwość wczucia się w taką personę. Nie jest tajemnicą, że rozwój tej branży jest zależny w dużej mierze od jej opiekunów, dlatego nie stoimy w miejscu i przedstawiamy wam scenariusze, w jakich wasze postacie celebrytów mogą wziąć udział.

   

  Jednym z tematów, jaki pojawił się w branży jest możliwość nawiązania współpracy z fabularnymi markami. Projekt ma na celu ożywienie w pewnym stopniu social mediów w dziale internet. Do postaci, które będą prowadzić swoje charaktery oraz profile wyjątkowo aktywnie może odezwać się przedstawiciel jednej z firm działających w świecie In Character. Wasi celebryci będą mogli również wyjść z tą propozycją do konkretnych firm, których lista znajduje się w temacie załączonym poniżej. Możliwość nawiązywania współpracy polegającej na sponsoringu otworzy wam ścieżkę do nowych możliwości zarobku oraz wypromowania swojej postaci celebryty. Firmy mogą zakładać agencje influencerskie, do których na pewno chętnie zrzeszą najaktywniejsze profile w internecie.

   

   

   

  Jeszcze jednym projektem, jaki może zainteresować muzyków niezrzeszonych z żadną wytwórnią jest projekt Los Santos Fresh Stars. Amerykańska firma zajmująca się dystrybucją muzyki założona w 2017 roku na kanwie rozwiązanej tego samego roku firmy Vinyl Coundtown zrzesza artystów niepodpisanych przez żadną wytwórnię oraz daje im możliwości wypromowania swojego materiału z możliwością zainwestowania pieniędzy. LSFS udostępnia również odpowiednie wsparcie marketingowe celem uzyskania odpowiedniego zarobku.

   

  Projekt w praktyce inwestuje w młodych wykonawców kwotę, którzy tą obowiązują się spłacić z nawiązką - przykładowo, jeżeli artyści mają pomysł na zorganizowanie płyty i potrzebują na to 500 tysięcy, LSFS jest w stanie zainwestować te pieniądze pod warunkiem, że wykonawca zobowiąże się do zwrotu 600 tysięcy (120%). Reszta zarobionej kwoty zasili kieszeń wykonawcy. Strona Out of Character projektu będzie działać na zasadzie ciągłej obserwacji osób odpowiedzialnych za branżę rozrywkową i docenianiu najbardziej kreatywnych celebrytów.

   

   

  Na serwerze zostały wprowadzone profile postaci, żeby odejść od grindu wirtualnych pieniędzy. Dla wielu grup społecznych jednak dążenie do dorobku to również character development i pewien cel w rozgrywce. Chcemy, aby artyści nie zatracili sensu gry przez dostanie zastrzyku gotówki na start. Z racji tego będziemy wymagać od was inwestowania w promocję, w szwalnie, tłoczenie płyt - krótko mówiąc wszystko, co wypuścicie jako artyści, projektanci etc. będzie wymagać wkładu własnego. 

   

  Artysta który chce zyskać na swoim materiale będzie musiał dobrze się postarać o to, by jego projekt dotarł do szerszego grona odbiorców za sprawą kosztownych promocji tj. billboardy, balony, sterowce i inne źródła promocji, za które musi zapłacić. Inwestowanie w swój materiał przed wyceną działa tylko i wyłącznie na plus dla danego artysty - materiały pozostawione bez większego wkładu finansowego zazwyczaj będą ogromnym flopem (no chyba, że artysta będzie miał naprawdę sporo szczęścia), a zysk z danego projektu z trudem będzie zwracał wkład włożony w produkcję.

   

   

  Jeszcze jedną możliwością, jaką umożliwiamy dla artystów działających w branży są serwisy streamingowe. Każdy artysta będzie mógł podjąć współpracę z takową platformą, by pomnożyć swoje zyski oraz rozpromować działalność. Wprowadzamy na eleskę platformę Fansee. Zachęcamy was do zapoznania się z zasadami współpracy z tym serwisem.

   

   

  Forum

   

  dzialogolny.png

   

  Z pewnością udało wam się już zauważyć sporo zmian na stronie. Dzięki obecności Knapka w szeregach naszej ekipy forum przeszło szereg udogodnień, począwszy od całkowicie nowego stylu nawiązującego do naszej flagowej kolorystyki, przechodząc przez odmienny panel gracza,  profile postaci, panel do zarządzania grupami, drzwiami, skinami personalnymi, nowy panel zgłoszeń, na świeżym zapleczu administracyjnym kończąc. Przy waszych avatarach pojawiły się znane ze starego forum obramówki informujące o waszej obecności na forum / serwerze, a w waszych profilach forumowych lada chwila pojawią się serwerowe osiągnięcia.

   

  tickety.png

   

  Styl wymaga jeszcze kilku poprawek, które możecie zgłaszać w odpowiednich działach, aczkolwiek podstawowe funkcjonalności już działają, a Knapek z pewnością będzie jeszcze pracować nad dalszym rozwojem platformy. Forum otworzyliśmy już dla was celem ogarnięcia podstawowych tematów przed startem serwera - zdajemy sobie sprawę z braku dostępności kilku funkcjonalności, aczkolwiek dopracujemy wszystko już na żywym organizmie. Gdy podstawowe forum spełni już nasze oczekiwania, pomyślimy nad dark mode dla zainteresowanych. ;) Aczkolwiek wszystko po kolei.

   

  Wasze Interiory

   

  https://cdn.discordapp.com/attachments/326110277370118163/763157496742936616/2.png

   

  Zapytacie - co z interiorami? Debatowaliśmy nad tym zagadnieniem w ekipie przez dłuższy czas - z jednej strony utworzone przez was drzwi wraz z obiektami były dla serwera całkiem sporym obciążeniem i przy wykonywaniu niektórych skryptów powodowały konkretne opóźnienia. Był to jeden z potężniejszych argumentów za tym, aby przy czyszczeniu bazy danych usunąć również wszystkie drzwi. Pojawiły się jednak dwa solidne argumenty przeciw temu rozwiązaniu. Po pierwsze, za ogromną ilością obiektów, które postawiliście, idą też całkiem spore pieniądze OOC, które włożyliście w interiory nie spodziewając się czystki. Druga sprawa to kierunek, jaki chcemy obrać na nowej odsłonie serwera. Naszym celem jest danie wam narzędzi do rozgrywki w możliwie jak najprostszy sposób celem rozpoczęcia Role Playu. Bylibyśmy hipokrytami zabierając wam te narzędzia, które stworzyliście jeszcze niedawno poświęcając na to nierzadko od kilku do kilkunastu godzin pracy OOC.

   

  Z tych dwóch względów doszliśmy do wniosku, że nie możemy was pozbawić waszych drzwi bez słowa. Przy pozostawieniu wszystkich obiektów na serwerze dalej pozostaje jednak problem obciążenia bazy danych. W związku z tym ogłasza się, co następuje:

  • wszystkie drzwi na serwerze na ten moment pozostają przypisane do waszych postaci,
  • osoby, które chcą zachować swoje drzwi muszą zgłosić ten fakt tworząc profil swojej postaci w dziale profilów postaci. W opisie powinno pojawić się UID drzwi, które chce się zachować, wystarczy screen z miejsca, w której były oraz UID waszej postaci,
  • wymagamy uzasadnienia dot. drzwi, które chcecie zachować - dajcie znać chociaż w kilku zdaniach, w którym momencie rozgrywki drzwi będą wam potrzebne. Chcemy uniknąć sytuacji, w której na serwerze zostawiamy interiory trzymane do użycia "na zaś", które z reguły oznacza "nigdy".
  • czas na zgłoszenie się po swoje drzwi to okres do otworzenia serwera gry. Bezpośrednio przed otwarciem serwera drzwi, po które nikt się nie zgłosił zostaną usunięte.

   

  Mamy nadzieję, że to rozwiązanie pozwoli odchudzić nieco bazę danych przy jednoczesnym zachowaniu interiorów przez osoby, które ich potrzebują.

   

  Skiny personalne

   

  Wraz ze startem po przerwie wyłączyliśmy z obiegu skiny personalne. Ich ilość przekraczała lekko ponad 2000 plików, co również negatywnie odbijało się na progu wejścia w rozgrywkę na naszym serwerze. Oczywiście mamy na uwadze to, że za skiny zapłaciliście pieniądze, dlatego każda osoba, która kupiła unikalny wygląd swojej postaci może domagać się o jego zwrot w tym temacie:

   

   

  Konkretnych informacji szukajcie właśnie tam. Wraz z samą czystką skinów paczka zasobów serwerowych również przeszła zabieg odchudzający. Usuniętych zostało wiele obiektów, których nikt nie używał od długich miesięcy - wliczamy w to między innymi Vice, czy Liberty City. Zachęcamy do usunięcia cache pobranego przez nasz serwer - nowa paczka powinna zajmować wam znacznie mniej miejsca na dysku.

   

  Inne zmiany skryptowe

   

  Modyfikowalna pozycja broni na scrollu

   

  bron.png

   

  Oddajemy w wasze ręce funkcjonalność, którą wielu z was chciało zobaczyć na naszym serwerze w praktyce. Od teraz jesteście w stanie zmodyfikować pozycję broni posiadanej na scrollu tak, by odpowiadała ona miejscu, w którym trzymacie broń fabularnie. Aby to zrobić, musicie użyć swojej broni, a następnie odłożyć ją scrollem tak, by cały czas była wyciągnięta na /p lista. Następnie skorzystajcie z komendy /stats, gdzie znajdziecie dodatkową opcję zmodyfikowania pozycji broni. Gdy ustawicie przedmiot wedle waszej inwencji, schowajcie ją korzystając z /p lista, a następnie wyciągnijcie ponownie i sprawdźcie rezultat! Broń powinna być w miejscu, w którym ustawiliście ją przed przeładowaniem. Pamiętajcie, aby ustawiać przedmiot w miejscu widocznym - chowanie go na przykład w środku ciała jest niedozwolone i będzie skutkować karą w przypadku wykrycia.

   

  Ułatwienie dla pracy kierowcy taksówki

   

  minimapka.png

   

  Dla pracy kierowcy taksówki została wprowadzona mała modyfikacja - od tej pory pasażer, który zamawiał przejazd może markerem na minimapie zaznaczyć miejsce, do którego chce dojechać. Miejsce zostanie zaznaczone na mapce kierowcy, dzięki czemu będzie można uniknąć nieporozumień spowodowanych brakiem znajomości miasta zarówno przez klienta, jak i przez kierowcę. Kolejny krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa! ;)

   

  Osiągnięcia

   

  osiagniecie.png

   

  Przy poszczególnych etapach waszej rozgrywki dostrzeżecie drobne osiągnięcia - komunikaty, które nagrodzą was symboliczną ilością Gamescores. :wub: Nie będziemy was informować, w których konkretnie momentach dostaniecie od nas upominek - w przypadku zdjęcia powyżej osiągnięcie zostało nadane za otworzenie pierwszego biznesu przez postać. W przyszłości planujemy umieścić wasze sukcesy w odpowiedniej zakładce profilu na forum.

   

  Zmiany na forum

   

  Dział pomocy i wsparcia

   

  Sektor pomocy serwerowej, który do tej pory znajdował się na dole forum został wyniesiony na wyżyny. Skompletowaliśmy w jednym miejscu najważniejsze tematy takie, jak np. rejestracja na discord serwerowy, czy też pliki wymagane do gry na serwerze. Uporządkowaliśmy poradniki, tak, aby ich tytuły były proste i klarowne przede wszystkim dla nowego gracza. Każdy temat w dziale poradników graczy będzie teraz oznaczany specjalnym prefiksem, który pozwoli wam zorientować się w tematach dzięki ich konkretnym kategoriom. Te drobne poprawki mają na celu sprawić, by dział poradników był jeszcze bardziej przyjazny głównie dla nowych graczy, aczkolwiek starzy wyjadacze również powinni się w nim odnaleźć.

   

  Stories of San Andreas

   

  Dział "Stories from Los Santos" przeszedł małą reorganizację. Po pierwsze - dotyczy on teraz bezpośrednio całego stanu, a nie tylko hrabstwa w głównym miejscu rozgrywki. Został on połączony z działem LORE serwera, jako że obydwa działy pełniły dosyć podobną funkcję. Rolą "Stories of San Andreas" jest skupienie większości informacji nt. fabuły w jednym miejscu. W tym momencie spotkacie tam kilka najważniejszych wątków, które poruszają mniej lub bardziej ciekawe kwestie życia postaci w stanie San Andreas. Rzucający się w oczy będzie na przykład temat pt. "Federal Holidays", czyli spis świąt państwowych w Stanach Zjednoczonych. Jako ekipa będziemy starać się o mniejsze lub większe eventy organizowane z okazji specjalnych dni. Będzie to dodatkowy okres, w którym wasze postacie będą mogły się wykazać, zależnie od sektora, w którym się znajdują. Przykładowo: "Memorial Day Rush" - przestępcy mogą liczyć na wzmożony ruch na ulicach, ceny narkotyków chwilowo rosną w górę, a klienci pojawiają się bez końca (sprzedaż narkotyków w USA cyklicznie wzrasta podczas długich weekendów i dni wolnych od pracy). Jeżeli chcielibyście umieścić w dziale swój własny temat fabularny, porozmawiajcie z jednym z Community Managerów, któremu przedstawicie swoją koncepcję.

   

  Nowe miejsca

   

  obiekty.png

   

  Wraz z pierwszymi krokami w Los Santos po małej przerwie w oczy może rzucić wam się kilka zmian dotyczących mapy. W pierwszej kolejności pozbyliśmy się wszystkich obiektów ze świata 0 (ponad 9000 obiektów!), następnie przygotowaliśmy dla was kilka reworków mapy. Jednym z nich jest wyczekiwany od dłuższego czasu rework osiedla Idlewood w miejscu Alhmabry, którym już pochwaliliśmy się jakiś czas temu na naszym Facebooku. Kolejną ze zmian są kompleksy mieszkalne umieszczone na Jefferson. Przygotowane osiedla są lokacjami skonwertowanymi z Grand Theft Auto V przez Michigana, także powinny wpasować się w miasto Los Santos. Obiekty są wrzucone na serwer testowo - chcemy zobaczyć, jak zareagujecie na odświeżone lokacje. W przyszłości planujemy kolejne zmiany, jesteśmy również otwarci na wasze propozycje, które możecie składać w odpowiednim dziale na forum.

   

  Weryfikacja dwuetapowa

   

  Weryfikacja dwuetapowa to system, który pozwala na podwójne zabezpieczenie konta przed potencjalnymi włamaniami. 2FA polega na wpisaniu podczas logowania się dodatkowego kodu wygenerowanego przez aplikację zainstalowaną na waszym telefonie. Dzięki temu osoba chcąca dostać się do waszego konta tylko i wyłącznie przy użyciu hasła nie będzie miała takiej możliwości bez dostępu do waszego telefonu komórkowego. Systemu używaliśmy do tej pory na forum w szeregach administracji - obecnie został on rozbudowany o zabezpieczenie dostępu do gry i udostępniony dla graczy. Każdy z was będzie mógł skorzystać z możliwości ochrony swojego konta na naszym serwerze.

   

  Aby uruchomić system weryfikacji dwuetapowej, należy przejść do zakładki Ustawienia konta w profilu, po czym wejść do sekcji Bezpieczeństwo konta. W wyżej wymienionej zakładce możecie ustawić wasz Google Authenticator oraz powiązać go z aplikacją na telefonie (polecamy aplikację Authy dostępną na Google Play oraz na App Store - https://authy.com/).

   

  Get it on Google Play  Download on the App Store

   

  Po włączeniu Google Authenticator i powiązaniu jej z waszym kontem będziecie proszeni o wpisanie kodu wygenerowanego przez aplikację zainstalowaną na waszym telefonie przy każdym logowaniu zarówno na forum, jak i na serwerze gry. W przypadku zalogowania się w czasie krótszym niż 5 minut po wystąpieniu crasha w SA:MP wpisanie kodu nie będzie wymagane. Dwuetapową weryfikację będziecie mogli wyłączyć przez forum w dowolnym momencie, aczkolwiek serdecznie zachęcamy do korzystania z tej metody zabezpieczenia swojego konta.

   

  Amnestia kar

   

  Włączając serwer po przerwie postanowiliśmy dać szansę osobom, które z różnych powodów zostały odcięte od rozgrywki na bliżej nieokreślony okres czasu. Przy waszych apelacjach od kar postaramy się spojrzeć dużo łaskawszym okiem na wasze prośby.

   

  Konto premium

   

  Postanowiliśmy w ramach prezentu zaoferować każdemu z was dwutygodniowe konto premium za darmo w ramach rekompensaty za zamknięcie serwera. Korzystajcie mądrze! ;) Pracujemy jeszcze nad udostępnieniem na forum wszystkich funkcjonalności premium dostępnych na poprzedniej wersji forum. Wszelkie błędy w działaniu obecnych możecie zgłaszać nam za pomocą prywatnych wiadomości.

   

  Drobne zmiany i poprawki skryptu

   

  bmx.png

   

  • skrypt został zoptymalizowany,
  • komenda /wezwij została rozbudowana o wybór powodu, z jakim wzywamy daną rangę,
  • zmieniono uprawnienia do niektórych komend administracyjnych przydzielając do nich dostęp za pomocą flagi na konkretne konto,
  • przy obiekcie -4073 (stojak na rowery) umożliwiono zamykanie bezsilnikowych jednośladów (BMX, Mountain Bike, Bike),
  • komenda /wezwij została ograniczona do sytuacji, w której nie ma online osoby z danej rangi,
  • dodano możliwość usunięcia wszystkich zapisanych opisów w karcie /opis,
  • dodano możliwość wykonania przelewu bankowego przy użyciu droższych telefonów,
  • dodano możliwość płatności kartą za skiny w sklepach z ubraniami (komenda /ubranie),
  • usuwając grupę z bazy usuwają się również drzwi oraz pojazdy przynależne do niej - zapobiegnie to tworzeniu się bałaganu, optymalizacja bazy,
  • usunięto niepotrzebny dźwięk trąbnięcia przy korzystaniu z komendy /bus,
  • stroboskopy w PD / FD nie będą się już włączać po użyciu przycisku Y,
  • wprowadzono jeszcze jedną funkcjonalność mającą zapobiec spadaniu pojazdów z obiektów customowych - dajcie znać, czy ostatecznie rozwiąże ona ten nurtujący problem,
  • zrezygnowano z moderacji w dziale dyskusje - wraz ze świeżym startem dajemy wam kredyt zaufania i liczymy na mądre jego wykorzystanie,
  • w przypadku użycia dwóch wykrzykników w rozmowie IC skrypt automatycznie zaliczy nam wypowiedziane zdanie jako krzyk,
  • przy rozpoczęciu /sparing zapisuje nam się stan HP i po sparingu stan ten zostanie przywrócony,
  • poprawiono widok wyboru animacji chodzenia w /stats,
  • poprawiono działanie komendy /szrot - możemy już z powodzeniem złomować wszelkiego rodzaju pojazdy, szrot został również przeniesiony bliżej miasta,
  • poprawiono działanie blokady biegania i bicia,
  • powiadomienie o dostępnych taryfach Uber zostało przeniesione na czat,
  • działanie komendy /praca i /pracuj zostało ułatwione - od teraz obydwie te komendy robią to samo w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy (na zewnątrz - praca dorywcza, w więzieniu - praca więzienna),
  • dodano synchronizację animek seksu za pomocą komendy /sex,
  • wprowadzono flagi na niektóre kluczowe komendy administratorskie (np. komendę generującą gotówkę), co pozwoli na większą kontrolę nad działaniami administracji, oraz z drugiej strony - pozwoli na danie szansy na kolorze osobom mniej znanym ekipie,
  • w /drzwi opcje wprowadzono możliwość ustawienia rzeczywistego czasu,
  • poprawiono działanie /reczny, od teraz komenda nie jest oparta na timerach, a więc nie będzie działała z opóźnieniem w przypadku np. przesuwania pojazdu przez złośliwych graczy,
  • wyłączono działanie telefonu w więzieniach (poza budkami telefonicznymi),
  • poprawiono domyślne występowanie wielkiej litery w rozmowach telefonicznych w przypadku, w którym zdanie rozpoczyna polski znak,
  • udostępniono komendy /v drzwi [1,2,3,4], /bagaznik oraz /maska dla każdego gracza niezależnie od tego, kto jest właścicielem pojazdu,
  • ograniczono długość opisu do 128 znaków niwelując tym samym błędy w działaniu tego systemu,
  • kamizelki chronią was już tylko przed strzałami w tors,
  • przy wbiciu BW osobie jadącej na motorze oraz jej pasażerowi postacie te spadną - uniemożliwi to uciekanie z pasażerem, który dostał BW.

   

  Zaproszenie do rozgrywki

   

  Starczy już tego pisania i zachęcania, co? ;) Na sam koniec chcielibyśmy więc was serdecznie zaprosić do powrotu na starą, dobrą eleskę po przerwie. Start serwera został zaplanowany na 22/11/2020 (niedziela), g. 19:00. Do tego czasu zapoznajcie się z nowymi tematami, wprowadzonymi zasadami, załóżcie postacie, profile, przygotujcie się na rozgrywkę. My do tego czasu dopniemy jeszcze parę tematów na samym serwerze i... widzimy się już niedługo! Chcielibyśmy jeszcze raz zaznaczyć, że stawiamy na głęboki, przemyślany Role Play i w tym kierunku będziemy podążać z rozwojem serwisu.


  Do zobaczenia!
  Ekipa Los Santos Role Play

   

   

  Role Play, czyli gra wyobraźni - powrót do korzeni
   Przez: LSRPnet,  


  eleskalogo.png

   

  Role Play, czyli gra wyobraźni - powrót do korzeni

   

   

  Cześć wam,

   

  w pierwszej kolejności wypadałoby się z Wami przywitać po tak długiej przerwie. Jak wiecie, kilka tygodni temu w wyniku drastycznego spadku licznika graczy podjęliśmy decyzję o tymczasowym zamknięciu serwera. Chwilowa przerwa była niezbędna i pozwoliła nam skupić się na przeorganizowaniu naszej pracy oraz podjęciu działania nad aspektami, które stanowiły problem już od dłuższego czasu. Podczas ostatnich tygodni spędziliśmy dziesiątki godzin na odbywaniu licznych rozmów z graczami, wertowaniu ogromu waszych pomysłów i propozycji oraz wdrażaniu ich w życie. Mieliśmy moment, by wprowadzić kilka kluczowych zmian w strukturach ekipy, zaimplementować pewne smaczki skryptowe, czy też zająć się od podstaw forum. Nie sposób przelać te wszystkie godziny na papier i udowodnić wam, ile czasu zostało poświęcone na wprowadzenie pewnych zmian, spróbujemy jednak przedstawić wam podsumowanie najważniejszych kwestii, za jakie się zabraliśmy. Większość wprowadzonych ustaleń i wykonanych zmian dotyczy w głównej mierze zmiany podejścia do rozgrywki w myśl hasła przewodniego tego newsa - Role Play, czyli gra wyobraźni. Serdecznie zapraszamy do lektury. :wub:

   

  Roszady w ekipie

   

  roszady.png

   

  Przez ostatnie kilka tygodni w ekipie pojawiło się trochę zmian - część z nich chcielibyśmy wam teraz przybliżyć. Przede wszystkim na randze głównego administratora znalazł się Filip znany również jako Magicznyv. Filip już od dłuższego czasu, jeszcze jako Gamemaster, był głównym wsparciem czerwonych w zakresie zarządzania ekipą, koordynowania pracami dotyczącymi serwera, kontaktu na pierwszej linii z graczami, organizacji. Jako nowy czerwony Magiczny przejął rolę głównego Community Managera (CM'a z definicji - nie mylić z naszym Community Managerem, o którym za chwilkę ;)) i zajmuje się przede wszystkim kontaktem z graczem, harmonizacją tematów prowadzonych na serwerze oraz ogólnym zarządzaniem. Drugi czerwony, Akro, przejął po nieobecnym już selerze rolę głównego administratora technicznego projektu. Akro od pojawienia się w ekipie ponownie wdrażał się w struktury i systemy eleski, aktualnie jest jej podstawowym backupem technicznym, ponadto zajmuje się implementacją niektórych rozwiązań (jak chociażby weryfikacja dwuetapowa, o której również przeczytacie niżej) i jest wsparciem naszych skrypterów. Oprócz tego standardowo zajmuje się też kontaktem z graczem oraz innymi, typowo czerwonymi obowiązkami, jednak już nie w takiej skali, jak wcześniej.

  No właśnie, skoro już mowa o skrypterach... Jak pewnie zdążyliście zauważyć, na naszej technicznej randze pojawiły się dwie nowe osoby - Knapek oraz Niemcu. Odpowiednio Kuba, jak i Szymon pojawili się w naszych szeregach celem wsparcia w zakresie programowania skryptu forum oraz gry. Chłopaki mają spore doświadczenie w programowaniu, po części również poparte pracą zawodową. Mamy nadzieję, że cztery dodatkowe ręce do pomocy usprawnią wprowadzanie kolejnych aktualizacji oraz pozwolą na szybszy oraz bardziej dynamiczny rozwój serwisu. W tym temacie możecie gorąco przywitać chłopaków, ponieważ ich wkład może być zauważalny w dużej mierze już teraz. ^_^ W kwestii skrypterów duże podziękowania należą się również ajaxowi, który objął rolę głównego programisty skryptu gry i również w dużej mierze przysłużył się wprowadzeniu obecnej aktualizacji pod kątem skryptowym.

   

  W ekipie pojawiło się sporo nowych Gamemasterów - przy zmianie funkcji tej rangi (o czym przeczytacie w następnym akapicie) stawiamy na ich dużą liczbę celem ożywienia rozgrywki w samej grze. Nie wykluczamy kolejnych roszad w tym zakresie, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniego poziomu. Pamiętajcie też, że każdy Gamemaster posiada strefę, w której odnajduje się oraz w której organizuje rozgrywkę najlepiej. Nie każdy jest specjalistą we wszystkim - miejcie to na uwadze wydając wstępne oceny dotyczące poszczególnych jednostek na zielonym kolorku.

   

  Gamemaster i Community Manager

   

  Jedną z większych zmian, jakich dokonaliśmy w strukturze naszej ekipy jest całkowita zmiana zastosowania oraz podejścia do rangi Gamemaster. Postanowiliśmy zawęzić zakres obowiązków zielonych do - jak sama nazwa wskazuje - bycia mistrzami gry. Od teraz głównym zadaniem Gamemasterów będzie narracja rozgrywki, tworzenie wydarzeń oraz nakreślanie LORE serwera bezpośrednio w grze. Zdejmujemy z zielonych bezpośrednią odpowiedzialność za konkretne strefy, rozwiązywanie złożonych problemów pomiędzy danymi grupami, zarządzanie kilkoma projektami w danej strefie rozgrywki, rozwiązywanie ticketów etc. Tym samym Gamemasterzy z dniem dzisiejszym przestają być nadrzędnymi administratorami serwera zaraz po czerwonych - stają się po prostu ludźmi dbającymi o to, żeby w grze sporo się działo. Większość organizacyjnych oraz technicznych spraw, którymi do tej pory zajmowali się zieloni, przejmuje nowa ranga - Community Manager.

   

  Jakie korzyści taka zmiana przyniesie w praktyce?:

  • zdejmujemy z Gamemasterów sporą odpowiedzialność jednocześnie zostawiając im pełną możliwość kreowania rozgrywki - to pozwala na wzięcie w szeregi ekipy osób pomysłowych, kumatych, z pomysłem na grę w celu tworzenia jej, nawet, jeśli osoby te nie są nam do końca znane. Gamemasterzy posiadali do tej pory nieograniczone możliwości wprowadzania zmian w bazie, panelu administratora i innych. Często było to dla nas sporym ograniczeniem blokującym możliwość wykazania się nowym osobom. Z dniem dzisiejszym jesteśmy znacznie bardziej otwarci na udostępnianie tej rangi dla szerszego grona graczy, nawet tych bardziej /kontrowersyjnych/, jeśli tylko będą w stanie nas do siebie przekonać, przedstawić nam swój pomysł oraz współpracować z obecną ekipą. Założenie jest takie, że Gamemasterów ma być sporo, rotacja powinna być również spora (pozwala na to ograniczenie odpowiedzialności) w przypadku wypalania się poszczególnych osób, żeby na serwerze sporo się działo w kwestiach IC. Spora ilość Gamemasterów powinna również pozytywnie wpłynąć na burzę mózgów prowadzoną w konkretnych strefach oraz na kontakt z graczem.
  • Community Manager to osoba, od której nie będzie wymagany tak częsty bezpośredni udział w rozgrywce. Będziemy natomiast oczekiwali od niej wiedzy, odpowiedzialności oraz doświadczenia w swojej sferze tak, by móc przy pomocy Gamemasterów przypisanych do konkretnej strefy sukcesywnie oraz długodystansowo nią zarządzać.
  • od dłuższego czasu Gamemasterzy musieli poświęcać więcej czasu na sprawy techniczne związane z serwerem, z forum, co przełożyło się na zaniedbanie spraw związanych z kreowaniem rozgrywki, czy też prowadzeniem narracji. To z kolei prowadziło do wypalania się osób, które wchodziły na rangę z konkretną zajawką i chciały ją realizować. Od tej pory wszystkie obowiązki od strony technicznej związane zarówno z grą, czy forum takie jak: rozpatrywanie profilów postaci, ticketów, rozstrzyganie sporów wśród graczy danej strefy, finalne wdrożenie zmian skryptowych oraz wiele innych trafią w ręce Community Managerów. Dzięki tym zmianom wszyscy Gamemasterzy będą mogli w stu procentach skupić się na swoich obowiązkach i być do waszej pełnej dyspozycji w grze.

   

  Mali Gamemasterzy

   

  Po pewnych przemyśleniach zdecydowaliśmy się zrezygnować z grupy Małych Gamemasterów. Szczególnie ostatnimi czasy niektóre osoby piastujące tę funkcję nie były w stu procentach trafnymi wyborami. Od teraz, korzystając z faktu zmniejszenia uprawnień chcielibyśmy dać kreatywnym graczom możliwość wykazania się w roli organizatora rozgrywki bezpośrednio na randze Gamemastera. Osoby piastujące do tej pory funkcje Małego Gamemastera zostały przywrócone do roli graczy.

   

  Czas pokaże, czy obecny podział zda egzamin i czy brak Małych Gamemasterów przy zwiększonej ilości Mistrzów Gry wpłynie negatywnie na rozgrywkę na serwerze. Być może w przyszłości rozważymy powrót do tego projektu, na ten moment nie widzimy takiej potrzeby.

   

  Czystka

   

  Czystka była jedną z decyzji, do której potrzebowaliśmy wielu godzin dyskusji spędzonych na kanałach głosowych zarówno z licznymi graczami, jak i członkami ekipy. Musieliśmy się zastanowić nad tym, czy sama czystka w ogóle ma sens oraz jeśli tak, to w jakim zakresie. Po kilku dniach jednogłośnie postanowiliśmy wyczyścić wszystkie postacie ze zgromadzonego dotąd majątku, w którego skład wchodziły pojazdy, gotówka, interiory (chociaż tutaj z drobnym wyjątkiem), przedmioty oraz wszelkie inne dobra nabyte przez was podczas rozgrywki. Zdecydowaliśmy się nie usuwać postaci oraz pozostawić przegrane na nich dotychczas godziny licząc się z tym, iż dla wielu z was wykreowane przez was charaktery mają znaczenie symboliczne i będziecie mogli chcieć poprowadzić je ponownie.

   

  Jaki mieliśmy cel w wyczyszczeniu waszych postaci z nabytych dóbr? Na warsztat wzięliśmy dwie kwestie. Pierwszą z nich był tak zwany świeży start, o którym przeczytaliście już trochę powyżej. Istnieje jednak jeszcze drugi cel - wyczyszczenie naszej serwerowej bazy danych do całkowitego minimum w celu zoptymalizowania rozgrywki i zredukowania opóźnień. Wszelkie dane, jakie były wczytywane w momencie włączania serwera (między innymi ponad 280 tysięcy obiektów, prawie 400 tysięcy przedmiotów i 2 tysiące drzwi) bardzo wydłużały w czasie start gry po restarcie oraz powodowały lagi przy używaniu niektórych skryptów. Istotny był również fakt, że sporo rekordów w bazie nie było już używane (przedmioty na zabitych postaciach, drzwi na nieaktywnych grupach itd.) i w takiej sytuacji po prostu zaśmiecały niepotrzebnie tabele. Mamy nadzieję, że po czystce nieco odchudzona baza danych nabierze wigoru, a sama rozgrywka płynności.

   

  Scenariusze

   

  cm-1.png

   

  Wraz z rozwojem serwera zdecydowaliśmy się na wprowadzenie cyklicznych, a przede wszystkim złożonych scenariuszy fabularnych do rozgrywki. "Nowy-stary" twór będzie obejmował swoim zasięgiem każdą postać chętną na udział w danym wydarzeniu. Bazowym targetem owego przedsięwzięcia są gracze z segmentu cywilnego, jednak efekty mogą być widoczne w każdej innej strefie gry. Pamiętajmy o tym, że każda z postaci (niezależnie od sposobu życia, pracy, miejsca zamieszkania itp.) jest tak naprawdę obywatelem stanu San Andreas i mogą wpływać na nią różne czynniki zewnętrzne - to właśnie je będziemy chcieli wdrożyć w życie. Najprostszym przykładem inicjatywy scenariusza może być tegoroczny event pt. "San Andreas Earthquake". Wydarzenie swoim działaniem objęło cały serwer i pozwoliło praktycznie każdemu charakterowi dołożyć małą cegiełkę do jego istoty (dla przykładu - kontrowersyjny celebryta pozujący do medialnego zdjęcia w chwili pomocy poszkodowanym, mieszkańcy organizujący zbiórki dla ofiar kataklizmu). Właśnie to jest główną myślą przewodnią projektu scenariuszy - narracja globalna, skutki, wypadkowe oraz następstwa pewnych działań i zdarzeń.

   

  Koncepcja zakłada, że każdy, mniejszy lub większy scenariusz będzie odpowiednio rozwinięty i podzielony na kilka elementów. Mogą być one odkryte od razu, lub ukazywane stopniowo wraz z rozwojem wydarzenia fabularnego. Scenariusze będą prowadzone na forum oraz w grze poprzez rolę narratora (organizatora) oraz przy pomocy członków ekipy serwisu. Gracze-ochotnicy chętni na wsparcie danego wydarzenia swoją osobą dostaną odpowiednie narzędzia i możliwości do rozwoju eventu, jeżeli tylko ich inspiracje będą zgadzały się z zamysłem danego epizodu. Zachęcamy wszystkich użytkowników serwera do implementowania tematów powiązanych ze scenariuszami fabularnymi w życie codzienne waszych postaci. Cały projekt polega na pewnym urozmaiceniu uniwersum i stworzeniu dodatkowych pól do character developingu waszych wirtualnych podopiecznych.

   

  Czy ktoś z was pamięta jeszcze Yukon? W planach mamy również większe scenariusze właśnie tego pokroju - eventy organizowane przez okres około tygodnia w całkowicie nowym środowisku, na innych postaciach, gra będąca odskocznią od codzienności w Los Santos. Sprawdźcie, jak wyglądało to wtedy!
   

   

  Nasza ekipa Gamemasterów oraz Community Managerów ma już kilka pomysłów na nowy scenariusz tego pokroju, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, byście zaproponowali coś od siebie. Czekamy na wasze pomysły - z tego, co wiemy, sporo graczy eleski było chętnych na organizowaną raz na jakiś czas, tego typu rozrywkę.

   

  Zarówno mniejsze, jak i większe scenariusze organizowane przez ekipę znajdziecie w tym dziale: https://ls-rp.net/forums/forum/2497-scenariusze-fabularne/

   

  Profile postaci

   

  ezgif-5-f95324217873.gif

   

  Czy kiedykolwiek myślałeś o odgrywaniu postaci nietuzinkowej, wręcz wyjątkowej, która wychodzi poza wszelkie schematy? To narzędzie stworzyliśmy właśnie z myślą o graczach takich, jak Ty. Niechętnie musimy przyznać, że od dłuższego czasu brakowało na naszym serwerze podstawowych pomocy dla graczy, którzy mają konkretny pomysł na swoją postać i potrzebują do jego realizacji pewnych dóbr. Na forum pojawił się nowy, moderowany przez nas dział o nazwie Profile Postaci w którym każdy z was będzie miał możliwość założenia własnego, oddzielnego tematu wraz z opisem waszej nowej postaci, opisem jej historii, czy po prostu opisem waszej gry. W założeniu, projekt ma ułatwić wam w dużej mierze start udostępniając wam niezbędne do tego narzędzia. Dział jest skierowany głównie do wszystkich osób które chcą skupić się na kreacji charakteru i otoczenia postaci bez konieczności monotonnego gromadzenia gotówki przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset godzin.

   

  W założeniu dzięki projektowi uzyskacie niezbędne do tworzenia waszej gry narzędzia. Masz ochotę zagrać sławnego celebrytę, który właśnie podpisał kontrakt z jedną z popularniejszych wytwórni w mieście? A może po prostu chcesz zagrać starszego dilera, który jedyne, czego potrzebuje to kilka gram nowego narkotyku i mały dom na obrzeżach? Nic prostszego. Po zapoznaniu się z waszą aplikacją oraz po jej pozytywnym rozpatrzeniu Mistrz Gry przyzna wam część, lub wszystkie wspomniane w waszym profilu postaci narzędzia. Wasz temat może wam służyć jako miejsce do wrzucania screenów z gry, lub po prostu jako informacja dla innych osób chętnych do interakcji bądź podzielających podobne zainteresowania.

   

  Dział, w którym znajdziecie profile postaci będzie przez nas na bieżąco obserwowany oraz zostanie poddany odpowiedniej moderacji. Wszystkie aplikacje zostaną odpowiednio podzielone na trzy główne sektory, w tym sektor przestępczy, sektor cywilny oraz sektor branży rozrywkowej. Powyższy podział będzie jednak tylko i wyłącznie informacją dla opiekunów poszczególnych stref, którzy dzięki temu zabiegowi będą w stanie szybciej i sprawniej rozpatrywać wasze aplikację. Przykładowo postać biznesmana będzie podlegać pod strefę cywilną @pukawa i to właśnie on wraz z osobami odpowiedzialnymi za tą strefę będą rozpatrywać aplikacje w tym sektorze pod okiem samego opiekuna.

   

  Ważne dla nas są również postacie, które do tej pory kreowaliście - nie chcemy by ktokolwiek z was czuł się pokrzywdzony (szczególnie, że wasze postacie zostały wyczyszczone ze wszelkiego dobytku), dlatego też narzędzie zostanie udostępnione dla waszych wszystkich wcześniejszych postaci, nawet jeśli posiadacie na nich kilkaset godzin. Wystarczy, iż w podobny sposób wybierzecie odpowiedni dział oraz rozpiszecie swoją dotychczasową historię, my zajmiemy się resztą.

   

  Postacie fabularne


  Na serwerze pojawiły się nowe postacie fabularne, charakterystyczne i niespotykane -  takie dzięki którym możecie urozmaicić swoją rozgrywkę, nadać waszym postaciom nowy wątek fabularny lub wprowadzić nieco świeżości w mieście. Aktualnie istnieją 4 podstawowe postacie z realnym wpływem na rozgrywkę za które narracje odpowiada @cobbos lub każdy z Gamemasterów czy Community Managerów. Jeśli chodzi o sprawy techniczne to nic się zbytnio nie zmienia. Osoby chcące założyć własną postać fabularną mogą liczyć na pełne wsparcie ze strony opiekunów czy innych członków administracji, do czego swoją drogą gorąco zachęcamy. Więcej o tym dowiecie się tutaj: Postacie Fabularne - co i jak?.

  Aktualne postacie fabularne:

   

  Organizacje przestępcze

   

  Nowe możliwości zarobku dla organizacji przestępczych

   

  Osoby wiążące swoje postacie ze strefą przestępczą oprócz dobrze znanych już metod zarobku otrzymały kilka nowych filarów. Jednym z nich jest sutenerstwo. Od teraz otrzymujecie do dyspozycji całkowicie zautomatyzowany proceder przestępczy oferujący nowe ścieżki rozwoju waszych organizacji, czy nawet drogi rozwoju pojedynczych postaci. Będziecie mieli możliwość poprowadzić charaktery alfonsów, czy tworzyć całe grupy przestępcze ukierunkowane od samego początku na czerpanie wpływów z sutenerstwa. Inną ze zmian, jakie zostały wprowadzone jest możliwość handlu narkotykami w klubach prowadzonych przez gracza. Od teraz mając klub możecie zgłosić się do GameMastera o nadanie flagi na drzwi waszego klubu. W ten sposób gracze będą mogli rozpocząć handel narkotykami znajdując się wewnątrz klubu. Postanowiliśmy również wyjść na przeciw odwiecznemu problemowi ściągania haraczów z biznesów i wprowadziliśmy czerpanie zysków z fikcyjnych firm. Opisane ścieżki zarobku postaci to całkowicie nowe filary dochodowe, który szerzej przybliżyliśmy wam w konkretnym temacie załączonym poniżej. W temacie znajdziecie również przestępstwa, które są już wam dobrze znane i były przez was wykorzystywane już wcześniej.

   

  Middlemani

   

  Po burzliwych dyskusjach w gronie administracji postanowiliśmy odejść od powszechnej formy dystrybucji, jaka miała miejsce na czarnym rynku w grze. Z dniem dzisiejszym wprowadzamy system kluczowych postaci na planszy. Nowy system ma być ukłonem w stronę graczy, chcemy oddać losy ciemnej sfery w wasze ręce. Czym są tytułowi Middlemani? Owe figury będą prowadzić dystrybucję fabrykatów (narkotyków, broni, etc.) na serwerze. Sami pośrednicy będą uzbrajać się u GameMasterów, którzy będą prowadzić stosowne postacie fabularne zaopatrujące ich w produkty. Owe postacie szczegółowo będą opisane w innym temacie - wszystko będzie miało swoje podłoże fabularne. Więcej w załączonym temacie:

   

   

  Tematy organizacji przestępczych

   

  Tematy organizacji przestępczych na naszym serwerze zawsze były swego rodzaju łącznikiem pomiędzy organizacją, a osobami zainteresowanymi grą przy tychże. Poza tym wątki te były nierzadko wizytówką organizacji oraz miejscem żywej dyskusji na temat podejmowanej rozgrywki. Ostatnimi czasy wątki te były zamknięte dla graczy i służyły typowo do wrzucania postępów dotyczących gry - postanowiliśmy je dla was otworzyć celem umożliwienia dyskusji i wymiany poglądów nt. organizacji, tak jak za dawnych lat.

   

  Organizacje publiczne

   

  rzad.png

   

  Rząd

   

  Do grona organizacji publicznych wraca frakcja, która w mniejszym lub większym stopniu może oddziaływać na resztę stref serwerowych. Po raz kolejny wracamy do koncepcji władz miejskich, którymi pokieruje Trefix tworząc interaktywny świat polityki. W przeszłości już raz prowadził tą frakcję, także większość z was zapewne wie, że nie będzie ciężko doszukać się jego działalności w świecie gry. Nie jest to jedyna nowa grupa publiczna. Powstaje także frakcja - projekt sądu, w którym możliwe będą zarówno procesy cywilne, jak i karne (gdzie od razu zaznaczamy, że sprawy karne nie będą w żadnym stopniu obowiązkowym przedłużeniem gry - a wyciągnięciem ręki w kierunku graczy chętnych na taki rozwój wydarzeń). Liczymy na rozwój zainteresowania rozgrywką prawnika, który w tym momencie nie będzie się ograniczał do pojawiania się na przesłuchaniach albo spotkaniu w biurze. Sama koncepcja projektu sądu szerzej jest opisana w temacie projektu

   

  Organizacje publiczne także doczekały się szeregu zmian skryptowych. Na serwer zawitały dwie nowinki pogłębiające i ułatwiające rozgrywkę we frakcjach porządkowych. Od momentu ponownego startu serwera gracze frakcji porządkowych będą mieli do dyspozycji system ALPR oraz usprawniony system licencji na broń.

   

  System ALPR pozwala oficerom na sprawdzanie informacji o osobie i/lub pojeździe za pomocą szybkiego skanu tablicy rejestracyjnej pojazdu jadącego obok. Gracze mogą od teraz sprawdzać ważność ubezpieczenia, imię i nazwisko postaci, ilość przestępstw na koncie, status BOLO i inne informacje bez konieczności zatrzymywania się i wysiadania z radiowozu. System aktywowany jest za pomocą komendy /alpr i działa poprzez ustawienie kamery w kierunku pojazdu, którego tablice rejestracyjną chcemy zeskanować.

   

  alpr-1.png

   

  Usprawnienia w systemie licencji na broń (CCW) obejmują utworzenie wewnętrznego spisu (dostępnego w /mdt) numerów wydanych licencji CCW i numerów seryjnych przypisanych pod nie broni. Gracze będą mogli sprawdzać rodzaj oraz ilość sztuk broni posiadanych przez daną postać posługując się numerem licencji. Od teraz każda zakupiona broń będzie w systemie podpisana pod licencję - ułatwi to znacząco nadawanie oraz zabieranie licencji jak i kontrolę broni posiadanej przez postać.

   

  Organizacje prywatne i projekty fabularne, "biznesy fabularne"

   

  Zarówno biznesy, jak i projekty stworzone przez graczy będą od teraz pod wpływem przeróżnych narracji, o często odmiennym stopniu oddziaływania na dany sektor. Wszystkie tego typu informacje będą umieszczane w odpowiednich działach - w tematach typu "ogłoszenia fabularne" oraz na specjalnym serwerze Discord 'Strefa Cywilna'. Organizacjami prywatnymi będą od dzisiaj tylko i wyłącznie firmy prowadzone w jasnym kierunku rozwoju i z czystymi intencjami zbudowania biznesu. Nie będzie to już miejsce na firmy ukierunkowane tylko i wyłącznie w strefę przestępczą, chcielibyśmy zrobić z tego 'bezpieczną strefę' - przynajmniej dla potencjalnych pracowników.

   

  Gracze chętni na prowadzenie firmy wychodzącej poza szablonowe ramy (z innowacyjnymi elementami, z połączeniem gry przestępczej; firmy mającej przede wszystkim stworzyć świetne tło do rozgrywki, niekoniecznie skupionej na zarabianiu e-dolarów) powinni umieszczać swoje tematy w dziale 'projekty fabularne'. Będą one działały na bardzo podobnych zasadach, co dotychczasowe biznesy, ale podlegają nieco innym kontrolom i restrykcjom.

   

  Wprowadzamy pojęcie "biznesu fabularnego" - który swoją grę prowadzi epizodycznie lub jest udostępniony jako zwykłe miejsce do gry dla graczy, bez wyznaczonych konkretnych pracowników i celów zarobkowych. Biznesów fabularnych nie obowiązuje spis aktywności pracowników, bankructwo etc. Jest to furtka dla osób, które chcą założyć biznes mający być ciekawą, nieskupiającą się na grindowaniu e-dolarów, podkładką do gry w sferze przestępczej (studio tatuażu, piercingu etc.)

   

  Payday


  Po licznych rozmowach z liderami biznesów zdecydowaliśmy się skrócić system wymaganego /duty do otrzymania waszej wypłaty, który od tej pory będzie skalował się w dół, względem wielkości waszej wypłaty. By otrzymać waszą wypłatę potrzebujecie jedynie 20 minut spędzonych na /duty poszczególnego biznesu, a oprócz tego możecie liczyć na spore bonusy, które rozpisano dla was poniżej.

  • dwadzieścia minut spędzone na duty = 100% waszej pensji ustawionej w panelu grupy,
  • czterdzieścia minut spędzone na duty = dodatkowe 50% waszej pensji ustawionej w panelu grupy,
  • sześćdziesiąt minut spędzone na duty = dodatkowe 25% waszej pensji ustawionej w panelu grupy.


  Dla przykładu:
  Gracz o nickname XYZ na postaci Shelly Nordstorm pracuje w biznesie Knockout Gym oraz Jefferson Autos, posiada więc dwie grupy.  Dysponuje mnóstwem czasu, więc ma zamiar odebrać pełny pakiet wypłat z obu biznesów. Loguje się do gry i wchodzi na /duty pierwszego z biznesów. Posiada w nim ustawioną wypłatę, która jest równa $1000, więc system kolejno nada mu: $1000 po pierwszych 20 minutach, po upływie kolejnych 20 minut będzie to już dodatkowe $500 oraz $250 za pełną godzinę pracy. Łącznie z pierwszej grupy po godzinie zbierze aż $1750. Udaje się do następnej grupy, gdzie jego wypłata wynosi $1500. Idąc tą samą ścieżką, po przepracowanej godzinie w Jefferson Autos zarobi $2625. Podsumowując, za 2 godziny pracy zarobi tego dnia $4375.

  Dzienny limit duty w jednym biznesie wynosi sześćdziesiąt minut, czyli równą godzinę. Oznacza to, iż po przepracowanych sześćdziesięciu minutach w jednym biznesie nie dostaniecie dodatkowej wypłaty w tym samym dniu. 

  Przy okazji modyfikacji powyższego systemu postanowiliśmy również usunąć skrypt automatycznego kickowania osób na AFK podczas /duty biznesu. Od tej pory osoby nieaktywne przebywające na duty grupy będą z niej automatycznie zrzucane po upływie pięciu minut. 

   

  Oprócz zmian w działaniu duty przygotowaliśmy także dzienny, dodatkowy payday w wysokości $1000, który przysługuje każdej nowej postaci do czasu przegrania na niej pierwszych 20 godzin. Nie martwcie się, posiadanie grupy nie niweluje dziennych korzyści, jakie niesie ze sobą system payday. Na koniec kilka słów o narzędziu, które posłuży do nagradzania waszej kreatywności. Od tej pory Mistrzowie Gry będą w stanie nałożyć na waszą postać / grupę tak zwany GM Payday, dzięki któremu co dwadzieścia cztery godziny będziecie w stanie przyjmować kolejne profity. Długość, powód oraz wysokość każdegu z paydayów będzie nakładana indywidualnie przez Mistrzów Gry. Przykładowo - Gamemaster będzie miał możliwość nadać na aktywnie funkcjonujące studio tatuażu GM Payday jako wpływy od "nowych klientów". Oczywiście w przypadku spadku aktywności oraz poziomu grupy Payday dla tejże może zostać zlikwidowany.

  wPMcAwY.png

   

  Prace dorywcze

   

  pracedorywcze.png

   

  Prace dorywcze to systemy, które pomagają nowym graczom wdrożyć się w nasz świat. Od dłuższego czasu wymagały one poprawy i doczekały się drobnej zmiany mającej na celu zwiększyć ich intuicyjność oraz atrakcyjność.

  W pierwszej kolejności warto wspomnieć, iż pozbyliśmy się uciążliwego systemu wyboru prac dorywczych, który uznaliśmy za zbyt skomplikowany, szczególnie dla nowych graczy. Od tej pory system wyboru ograniczyliśmy do jednej, prostej komendy /dorywcze, dzięki której będziecie w stanie wybrać jedną z poniższych prac dorywczych niezależnie od tego, w którym miejscu znajduje się wasza postać.  Dodatkowo, nowy gracz po wejściu na serwer dostanie wyraźną informację o możliwości rozpoczęcia pracy dorywczej. Pojawiły się również nowe prace dorywcze:

  • dostawca produktów:

  Po wejściu do jednego z pojazdów dostawczych (Yankee) i wpisaniu komendy /praca zacznij graczowi pojawi się czerwony marker na mapie. Gracz musi się do niego udać oraz odebrać potrzebne produkty poprzez wjechanie w marker. Po odebraniu produktów graczowi wyświetli się lista aktywnych biznesów na duty, które może wybrać. Po wyborze biznesu użytkownikowi ponownie pojawi się marker, do którego musi się udać, wejść do środka, podejść do gracza będącego na /duty oraz wpisać przy nim /przekaz. (wtedy automatycznie otrzymuje zapłatę). Akceptacja oferty nie jest wymagana przez drugiego gracza.

  • sprzedawca hot-dogów:

  Praca dorywcza opiera się na sprzedaży hot dogów w budkach rozstawionych po Los Santos. Co pięć minut pojawia się bot, który kupuje od gracza produkt. Gracz zarabia dany procent od sprzedanego hot doga, jednak sprzedaż dla innego gracza równa się z większym zarobkiem (w tym wypadku będzie to 50% więcej, niż sprzedaż dla bota). Osoba kupująca otrzymuje 20 punktów życia więcej. W przypadku sprzedaży produktu dla bota, gracz nie otrzymuje dodatkowego bonusu w postaci gotówki.

  • dostawca jedzenia:

  Gracze dostają możliwość zamówienia jedzenia przez komendę /biznesy z danego lokalu. Osoba przebywająca na duty dostawcy otrzymuje powiadomienie na czacie zawierające numer zamawiającego, treść zamówienia oraz marker na mapie, z którego musi zabrać jedzenie. Kolejno, udaje się z nim do klienta oznaczonego markerem na mapie, któremu przekazuje zamówienie za pieniądze. Gracze mogą zamówić jedzenie ze wszystkich biznesów niezależnie od tego, czy jest w nim ktoś aktualnie na duty. W przypadku braku zamówień od graczy w przeciągu 5 minut, pojawiają się zamówienia od botów do losowych interiorów.

  Podjęliśmy również decyzje o modernizacji dotychczasowej działaności biznesów transportowych, które od tej pory będą działały jako prace dorywcze, a nie firma. Dodatkowo, dorywcza praca kierowcy UBER została zastąpiona przez nas z powrotem pracą taksówkarza - stawiamy jednak na powrót żółtych, klimatycznych taksówek. ;) Dla ułatwienia komunikacji waszych postaci wprowadziliśmy system, dzięki któremu po wejściu do taksówki jesteście w stanie zaznaczyć na mapie punkt docelowy waszej wycieczki. Dzienny limit wypłat z prac dorywczych został ograniczony do $2300.

   

  Branża rozrywkowa

   

  vop.png

   

  Ekipa z branży przygotowała dla was kilka zmian, głównie dotyczących rozgrywki oraz rozwoju waszych branżowych postaci. Postanowiliśmy jeszcze bardziej postawić na rozgrywkę postaci celebrytów i możliwość wczucia się w taką personę. Nie jest tajemnicą, że rozwój tej branży jest zależny w dużej mierze od jej opiekunów, dlatego nie stoimy w miejscu i przedstawiamy wam scenariusze, w jakich wasze postacie celebrytów mogą wziąć udział.

   

  Jednym z tematów, jaki pojawił się w branży jest możliwość nawiązania współpracy z fabularnymi markami. Projekt ma na celu ożywienie w pewnym stopniu social mediów w dziale internet. Do postaci, które będą prowadzić swoje charaktery oraz profile wyjątkowo aktywnie może odezwać się przedstawiciel jednej z firm działających w świecie In Character. Wasi celebryci będą mogli również wyjść z tą propozycją do konkretnych firm, których lista znajduje się w temacie załączonym poniżej. Możliwość nawiązywania współpracy polegającej na sponsoringu otworzy wam ścieżkę do nowych możliwości zarobku oraz wypromowania swojej postaci celebryty. Firmy mogą zakładać agencje influencerskie, do których na pewno chętnie zrzeszą najaktywniejsze profile w internecie.

   

   

   

  Jeszcze jednym projektem, jaki może zainteresować muzyków niezrzeszonych z żadną wytwórnią jest projekt Los Santos Fresh Stars. Amerykańska firma zajmująca się dystrybucją muzyki założona w 2017 roku na kanwie rozwiązanej tego samego roku firmy Vinyl Coundtown zrzesza artystów niepodpisanych przez żadną wytwórnię oraz daje im możliwości wypromowania swojego materiału z możliwością zainwestowania pieniędzy. LSFS udostępnia również odpowiednie wsparcie marketingowe celem uzyskania odpowiedniego zarobku.

   

  Projekt w praktyce inwestuje w młodych wykonawców kwotę, którzy tą obowiązują się spłacić z nawiązką - przykładowo, jeżeli artyści mają pomysł na zorganizowanie płyty i potrzebują na to 500 tysięcy, LSFS jest w stanie zainwestować te pieniądze pod warunkiem, że wykonawca zobowiąże się do zwrotu 600 tysięcy (120%). Reszta zarobionej kwoty zasili kieszeń wykonawcy. Strona Out of Character projektu będzie działać na zasadzie ciągłej obserwacji osób odpowiedzialnych za branżę rozrywkową i docenianiu najbardziej kreatywnych celebrytów.

   

   

  Na serwerze zostały wprowadzone profile postaci, żeby odejść od grindu wirtualnych pieniędzy. Dla wielu grup społecznych jednak dążenie do dorobku to również character development i pewien cel w rozgrywce. Chcemy, aby artyści nie zatracili sensu gry przez dostanie zastrzyku gotówki na start. Z racji tego będziemy wymagać od was inwestowania w promocję, w szwalnie, tłoczenie płyt - krótko mówiąc wszystko, co wypuścicie jako artyści, projektanci etc. będzie wymagać wkładu własnego. 

   

  Artysta który chce zyskać na swoim materiale będzie musiał dobrze się postarać o to, by jego projekt dotarł do szerszego grona odbiorców za sprawą kosztownych promocji tj. billboardy, balony, sterowce i inne źródła promocji, za które musi zapłacić. Inwestowanie w swój materiał przed wyceną działa tylko i wyłącznie na plus dla danego artysty - materiały pozostawione bez większego wkładu finansowego zazwyczaj będą ogromnym flopem (no chyba, że artysta będzie miał naprawdę sporo szczęścia), a zysk z danego projektu z trudem będzie zwracał wkład włożony w produkcję.

   

   

  Jeszcze jedną możliwością, jaką umożliwiamy dla artystów działających w branży są serwisy streamingowe. Każdy artysta będzie mógł podjąć współpracę z takową platformą, by pomnożyć swoje zyski oraz rozpromować działalność. Wprowadzamy na eleskę platformę Fansee. Zachęcamy was do zapoznania się z zasadami współpracy z tym serwisem.

   

   

  Forum

   

  dzialogolny.png

   

  Z pewnością udało wam się już zauważyć sporo zmian na stronie. Dzięki obecności Knapka w szeregach naszej ekipy forum przeszło szereg udogodnień, począwszy od całkowicie nowego stylu nawiązującego do naszej flagowej kolorystyki, przechodząc przez odmienny panel gracza,  profile postaci, panel do zarządzania grupami, drzwiami, skinami personalnymi, nowy panel zgłoszeń, na świeżym zapleczu administracyjnym kończąc. Przy waszych avatarach pojawiły się znane ze starego forum obramówki informujące o waszej obecności na forum / serwerze, a w waszych profilach forumowych lada chwila pojawią się serwerowe osiągnięcia.

   

  tickety.png

   

  Styl wymaga jeszcze kilku poprawek, które możecie zgłaszać w odpowiednich działach, aczkolwiek podstawowe funkcjonalności już działają, a Knapek z pewnością będzie jeszcze pracować nad dalszym rozwojem platformy. Forum otworzyliśmy już dla was celem ogarnięcia podstawowych tematów przed startem serwera - zdajemy sobie sprawę z braku dostępności kilku funkcjonalności, aczkolwiek dopracujemy wszystko już na żywym organizmie. Gdy podstawowe forum spełni już nasze oczekiwania, pomyślimy nad dark mode dla zainteresowanych. ;) Aczkolwiek wszystko po kolei.

   

  Wasze Interiory

   

  https://cdn.discordapp.com/attachments/326110277370118163/763157496742936616/2.png

   

  Zapytacie - co z interiorami? Debatowaliśmy nad tym zagadnieniem w ekipie przez dłuższy czas - z jednej strony utworzone przez was drzwi wraz z obiektami były dla serwera całkiem sporym obciążeniem i przy wykonywaniu niektórych skryptów powodowały konkretne opóźnienia. Był to jeden z potężniejszych argumentów za tym, aby przy czyszczeniu bazy danych usunąć również wszystkie drzwi. Pojawiły się jednak dwa solidne argumenty przeciw temu rozwiązaniu. Po pierwsze, za ogromną ilością obiektów, które postawiliście, idą też całkiem spore pieniądze OOC, które włożyliście w interiory nie spodziewając się czystki. Druga sprawa to kierunek, jaki chcemy obrać na nowej odsłonie serwera. Naszym celem jest danie wam narzędzi do rozgrywki w możliwie jak najprostszy sposób celem rozpoczęcia Role Playu. Bylibyśmy hipokrytami zabierając wam te narzędzia, które stworzyliście jeszcze niedawno poświęcając na to nierzadko od kilku do kilkunastu godzin pracy OOC.

   

  Z tych dwóch względów doszliśmy do wniosku, że nie możemy was pozbawić waszych drzwi bez słowa. Przy pozostawieniu wszystkich obiektów na serwerze dalej pozostaje jednak problem obciążenia bazy danych. W związku z tym ogłasza się, co następuje:

  • wszystkie drzwi na serwerze na ten moment pozostają przypisane do waszych postaci,
  • osoby, które chcą zachować swoje drzwi muszą zgłosić ten fakt tworząc profil swojej postaci w dziale profilów postaci. W opisie powinno pojawić się UID drzwi, które chce się zachować, wystarczy screen z miejsca, w której były oraz UID waszej postaci,
  • wymagamy uzasadnienia dot. drzwi, które chcecie zachować - dajcie znać chociaż w kilku zdaniach, w którym momencie rozgrywki drzwi będą wam potrzebne. Chcemy uniknąć sytuacji, w której na serwerze zostawiamy interiory trzymane do użycia "na zaś", które z reguły oznacza "nigdy".
  • czas na zgłoszenie się po swoje drzwi to okres do otworzenia serwera gry. Bezpośrednio przed otwarciem serwera drzwi, po które nikt się nie zgłosił zostaną usunięte.

   

  Mamy nadzieję, że to rozwiązanie pozwoli odchudzić nieco bazę danych przy jednoczesnym zachowaniu interiorów przez osoby, które ich potrzebują.

   

  Skiny personalne

   

  Wraz ze startem po przerwie wyłączyliśmy z obiegu skiny personalne. Ich ilość przekraczała lekko ponad 2000 plików, co również negatywnie odbijało się na progu wejścia w rozgrywkę na naszym serwerze. Oczywiście mamy na uwadze to, że za skiny zapłaciliście pieniądze, dlatego każda osoba, która kupiła unikalny wygląd swojej postaci może domagać się o jego zwrot w tym temacie:

   

   

  Konkretnych informacji szukajcie właśnie tam. Wraz z samą czystką skinów paczka zasobów serwerowych również przeszła zabieg odchudzający. Usuniętych zostało wiele obiektów, których nikt nie używał od długich miesięcy - wliczamy w to między innymi Vice, czy Liberty City. Zachęcamy do usunięcia cache pobranego przez nasz serwer - nowa paczka powinna zajmować wam znacznie mniej miejsca na dysku.

   

  Inne zmiany skryptowe

   

  Modyfikowalna pozycja broni na scrollu

   

  bron.png

   

  Oddajemy w wasze ręce funkcjonalność, którą wielu z was chciało zobaczyć na naszym serwerze w praktyce. Od teraz jesteście w stanie zmodyfikować pozycję broni posiadanej na scrollu tak, by odpowiadała ona miejscu, w którym trzymacie broń fabularnie. Aby to zrobić, musicie użyć swojej broni, a następnie odłożyć ją scrollem tak, by cały czas była wyciągnięta na /p lista. Następnie skorzystajcie z komendy /stats, gdzie znajdziecie dodatkową opcję zmodyfikowania pozycji broni. Gdy ustawicie przedmiot wedle waszej inwencji, schowajcie ją korzystając z /p lista, a następnie wyciągnijcie ponownie i sprawdźcie rezultat! Broń powinna być w miejscu, w którym ustawiliście ją przed przeładowaniem. Pamiętajcie, aby ustawiać przedmiot w miejscu widocznym - chowanie go na przykład w środku ciała jest niedozwolone i będzie skutkować karą w przypadku wykrycia.

   

  Ułatwienie dla pracy kierowcy taksówki

   

  minimapka.png

   

  Dla pracy kierowcy taksówki została wprowadzona mała modyfikacja - od tej pory pasażer, który zamawiał przejazd może markerem na minimapie zaznaczyć miejsce, do którego chce dojechać. Miejsce zostanie zaznaczone na mapce kierowcy, dzięki czemu będzie można uniknąć nieporozumień spowodowanych brakiem znajomości miasta zarówno przez klienta, jak i przez kierowcę. Kolejny krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa! ;)

   

  Osiągnięcia

   

  osiagniecie.png

   

  Przy poszczególnych etapach waszej rozgrywki dostrzeżecie drobne osiągnięcia - komunikaty, które nagrodzą was symboliczną ilością Gamescores. :wub: Nie będziemy was informować, w których konkretnie momentach dostaniecie od nas upominek - w przypadku zdjęcia powyżej osiągnięcie zostało nadane za otworzenie pierwszego biznesu przez postać. W przyszłości planujemy umieścić wasze sukcesy w odpowiedniej zakładce profilu na forum.

   

  Zmiany na forum

   

  Dział pomocy i wsparcia

   

  Sektor pomocy serwerowej, który do tej pory znajdował się na dole forum został wyniesiony na wyżyny. Skompletowaliśmy w jednym miejscu najważniejsze tematy takie, jak np. rejestracja na discord serwerowy, czy też pliki wymagane do gry na serwerze. Uporządkowaliśmy poradniki, tak, aby ich tytuły były proste i klarowne przede wszystkim dla nowego gracza. Każdy temat w dziale poradników graczy będzie teraz oznaczany specjalnym prefiksem, który pozwoli wam zorientować się w tematach dzięki ich konkretnym kategoriom. Te drobne poprawki mają na celu sprawić, by dział poradników był jeszcze bardziej przyjazny głównie dla nowych graczy, aczkolwiek starzy wyjadacze również powinni się w nim odnaleźć.

   

  Stories of San Andreas

   

  Dział "Stories from Los Santos" przeszedł małą reorganizację. Po pierwsze - dotyczy on teraz bezpośrednio całego stanu, a nie tylko hrabstwa w głównym miejscu rozgrywki. Został on połączony z działem LORE serwera, jako że obydwa działy pełniły dosyć podobną funkcję. Rolą "Stories of San Andreas" jest skupienie większości informacji nt. fabuły w jednym miejscu. W tym momencie spotkacie tam kilka najważniejszych wątków, które poruszają mniej lub bardziej ciekawe kwestie życia postaci w stanie San Andreas. Rzucający się w oczy będzie na przykład temat pt. "Federal Holidays", czyli spis świąt państwowych w Stanach Zjednoczonych. Jako ekipa będziemy starać się o mniejsze lub większe eventy organizowane z okazji specjalnych dni. Będzie to dodatkowy okres, w którym wasze postacie będą mogły się wykazać, zależnie od sektora, w którym się znajdują. Przykładowo: "Memorial Day Rush" - przestępcy mogą liczyć na wzmożony ruch na ulicach, ceny narkotyków chwilowo rosną w górę, a klienci pojawiają się bez końca (sprzedaż narkotyków w USA cyklicznie wzrasta podczas długich weekendów i dni wolnych od pracy). Jeżeli chcielibyście umieścić w dziale swój własny temat fabularny, porozmawiajcie z jednym z Community Managerów, któremu przedstawicie swoją koncepcję.

   

  Nowe miejsca

   

  obiekty.png

   

  Wraz z pierwszymi krokami w Los Santos po małej przerwie w oczy może rzucić wam się kilka zmian dotyczących mapy. W pierwszej kolejności pozbyliśmy się wszystkich obiektów ze świata 0 (ponad 9000 obiektów!), następnie przygotowaliśmy dla was kilka reworków mapy. Jednym z nich jest wyczekiwany od dłuższego czasu rework osiedla Idlewood w miejscu Alhmabry, którym już pochwaliliśmy się jakiś czas temu na naszym Facebooku. Kolejną ze zmian są kompleksy mieszkalne umieszczone na Jefferson. Przygotowane osiedla są lokacjami skonwertowanymi z Grand Theft Auto V przez Michigana, także powinny wpasować się w miasto Los Santos. Obiekty są wrzucone na serwer testowo - chcemy zobaczyć, jak zareagujecie na odświeżone lokacje. W przyszłości planujemy kolejne zmiany, jesteśmy również otwarci na wasze propozycje, które możecie składać w odpowiednim dziale na forum.

   

  Weryfikacja dwuetapowa

   

  Weryfikacja dwuetapowa to system, który pozwala na podwójne zabezpieczenie konta przed potencjalnymi włamaniami. 2FA polega na wpisaniu podczas logowania się dodatkowego kodu wygenerowanego przez aplikację zainstalowaną na waszym telefonie. Dzięki temu osoba chcąca dostać się do waszego konta tylko i wyłącznie przy użyciu hasła nie będzie miała takiej możliwości bez dostępu do waszego telefonu komórkowego. Systemu używaliśmy do tej pory na forum w szeregach administracji - obecnie został on rozbudowany o zabezpieczenie dostępu do gry i udostępniony dla graczy. Każdy z was będzie mógł skorzystać z możliwości ochrony swojego konta na naszym serwerze.

   

  Aby uruchomić system weryfikacji dwuetapowej, należy przejść do zakładki Ustawienia konta w profilu, po czym wejść do sekcji Bezpieczeństwo konta. W wyżej wymienionej zakładce możecie ustawić wasz Google Authenticator oraz powiązać go z aplikacją na telefonie (polecamy aplikację Authy dostępną na Google Play oraz na App Store - https://authy.com/).

   

  Get it on Google Play  Download on the App Store

   

  Po włączeniu Google Authenticator i powiązaniu jej z waszym kontem będziecie proszeni o wpisanie kodu wygenerowanego przez aplikację zainstalowaną na waszym telefonie przy każdym logowaniu zarówno na forum, jak i na serwerze gry. W przypadku zalogowania się w czasie krótszym niż 5 minut po wystąpieniu crasha w SA:MP wpisanie kodu nie będzie wymagane. Dwuetapową weryfikację będziecie mogli wyłączyć przez forum w dowolnym momencie, aczkolwiek serdecznie zachęcamy do korzystania z tej metody zabezpieczenia swojego konta.

   

  Amnestia kar

   

  Włączając serwer po przerwie postanowiliśmy dać szansę osobom, które z różnych powodów zostały odcięte od rozgrywki na bliżej nieokreślony okres czasu. Przy waszych apelacjach od kar postaramy się spojrzeć dużo łaskawszym okiem na wasze prośby.

   

  Konto premium

   

  Postanowiliśmy w ramach prezentu zaoferować każdemu z was dwutygodniowe konto premium za darmo w ramach rekompensaty za zamknięcie serwera. Korzystajcie mądrze! ;) Pracujemy jeszcze nad udostępnieniem na forum wszystkich funkcjonalności premium dostępnych na poprzedniej wersji forum. Wszelkie błędy w działaniu obecnych możecie zgłaszać nam za pomocą prywatnych wiadomości.

   

  Drobne zmiany i poprawki skryptu

   

  bmx.png

   

  • skrypt został zoptymalizowany,
  • komenda /wezwij została rozbudowana o wybór powodu, z jakim wzywamy daną rangę,
  • zmieniono uprawnienia do niektórych komend administracyjnych przydzielając do nich dostęp za pomocą flagi na konkretne konto,
  • przy obiekcie -4073 (stojak na rowery) umożliwiono zamykanie bezsilnikowych jednośladów (BMX, Mountain Bike, Bike),
  • komenda /wezwij została ograniczona do sytuacji, w której nie ma online osoby z danej rangi,
  • dodano możliwość usunięcia wszystkich zapisanych opisów w karcie /opis,
  • dodano możliwość wykonania przelewu bankowego przy użyciu droższych telefonów,
  • dodano możliwość płatności kartą za skiny w sklepach z ubraniami (komenda /ubranie),
  • usuwając grupę z bazy usuwają się również drzwi oraz pojazdy przynależne do niej - zapobiegnie to tworzeniu się bałaganu, optymalizacja bazy,
  • usunięto niepotrzebny dźwięk trąbnięcia przy korzystaniu z komendy /bus,
  • stroboskopy w PD / FD nie będą się już włączać po użyciu przycisku Y,
  • wprowadzono jeszcze jedną funkcjonalność mającą zapobiec spadaniu pojazdów z obiektów customowych - dajcie znać, czy ostatecznie rozwiąże ona ten nurtujący problem,
  • zrezygnowano z moderacji w dziale dyskusje - wraz ze świeżym startem dajemy wam kredyt zaufania i liczymy na mądre jego wykorzystanie,
  • w przypadku użycia dwóch wykrzykników w rozmowie IC skrypt automatycznie zaliczy nam wypowiedziane zdanie jako krzyk,
  • przy rozpoczęciu /sparing zapisuje nam się stan HP i po sparingu stan ten zostanie przywrócony,
  • poprawiono widok wyboru animacji chodzenia w /stats,
  • poprawiono działanie komendy /szrot - możemy już z powodzeniem złomować wszelkiego rodzaju pojazdy, szrot został również przeniesiony bliżej miasta,
  • poprawiono działanie blokady biegania i bicia,
  • powiadomienie o dostępnych taryfach Uber zostało przeniesione na czat,
  • działanie komendy /praca i /pracuj zostało ułatwione - od teraz obydwie te komendy robią to samo w zależności od miejsca, w którym się znajdujemy (na zewnątrz - praca dorywcza, w więzieniu - praca więzienna),
  • dodano synchronizację animek seksu za pomocą komendy /sex,
  • wprowadzono flagi na niektóre kluczowe komendy administratorskie (np. komendę generującą gotówkę), co pozwoli na większą kontrolę nad działaniami administracji, oraz z drugiej strony - pozwoli na danie szansy na kolorze osobom mniej znanym ekipie,
  • w /drzwi opcje wprowadzono możliwość ustawienia rzeczywistego czasu,
  • poprawiono działanie /reczny, od teraz komenda nie jest oparta na timerach, a więc nie będzie działała z opóźnieniem w przypadku np. przesuwania pojazdu przez złośliwych graczy,
  • wyłączono działanie telefonu w więzieniach (poza budkami telefonicznymi),
  • poprawiono domyślne występowanie wielkiej litery w rozmowach telefonicznych w przypadku, w którym zdanie rozpoczyna polski znak,
  • udostępniono komendy /v drzwi [1,2,3,4], /bagaznik oraz /maska dla każdego gracza niezależnie od tego, kto jest właścicielem pojazdu,
  • ograniczono długość opisu do 128 znaków niwelując tym samym błędy w działaniu tego systemu,
  • kamizelki chronią was już tylko przed strzałami w tors,
  • przy wbiciu BW osobie jadącej na motorze oraz jej pasażerowi postacie te spadną - uniemożliwi to uciekanie z pasażerem, który dostał BW.

   

  Zaproszenie do rozgrywki

   

  Starczy już tego pisania i zachęcania, co? ;) Na sam koniec chcielibyśmy więc was serdecznie zaprosić do powrotu na starą, dobrą eleskę po przerwie. Start serwera został zaplanowany na 22/11/2020 (niedziela), g. 19:00. Do tego czasu zapoznajcie się z nowymi tematami, wprowadzonymi zasadami, załóżcie postacie, profile, przygotujcie się na rozgrywkę. My do tego czasu dopniemy jeszcze parę tematów na samym serwerze i... widzimy się już niedługo! Chcielibyśmy jeszcze raz zaznaczyć, że stawiamy na głęboki, przemyślany Role Play i w tym kierunku będziemy podążać z rozwojem serwisu.


  Do zobaczenia!
  Ekipa Los Santos Role Play

   

   


  LSRP   Ostatnie zmiany

 • #50 NOWE
  Ujednolicono styl, wykonano kilka estetycznych poprawek i usunięto niektóre nieprawidłowości.
  Dodał v3rso,   
 • #49 NOWE
  Dodano nowe tło na forum oraz grafikę na przy dołączaniu na serwerowy discord.
  Dodał Akro,   
 • #48
  Skonfiskowane przedmioty z więzienia (oczywiście oprócz broni itp) zostały zwrócone Wam.
  Dodał ajax,   
 • #50 NOWE
  Ujednolicono styl, wykonano kilka estetycznych poprawek i usunięto niektóre nieprawidłowości.
  Przez v3rso,   
 • #49 NOWE
  Dodano nowe tło na forum oraz grafikę na przy dołączaniu na serwerowy discord.
  Przez Akro,   
 • #48
  Skonfiskowane przedmioty z więzienia (oczywiście oprócz broni itp) zostały zwrócone Wam.
  Przez ajax,   
 • #47
  Naprawiono grupowe wyplaty.
  Przez ajax,   
 • #46
  Naprawiono błędy związane z skonfiskowanymi przedmiotami w areszcie.
  Przez ajax,   
 • #45
  Przywrócono możliwość un(spawn) pojazdów grupowych pod /g 1 pojazdy. Namierzanie powróciło pod komendą /g 1 namierz.
  Przez ajax,   
 • #44
  Osoba, która będzie miała /pasy nie dostanie już BW gdy ktoś ją wyrzuci z pojazdu.
  Przez ajax,   
 • #43
  Brak możliwości /r podczas posiadania BW.
  Przez ajax,   
 • #42
  Wypłaty grupowe powinny od jutra w pełni działać.
  Przez ajax,   
 • #41
  Naprawiono śmieciarki, będą działać od jutra.
  Przez ajax,   
 • #40
  Poprawiono bug z /kanister.
  Przez ajax,   
 • #39
  Przerobiono dialog z ubezpieczaniem pojazdów w DMV. Od teraz mamy wybór między grupowymi pojazdami na prywatnymi.
  Przez ajax,   
 • #38
  Kilka usprawnień lskowego antycheata.
  Przez ajax,   
 • #37
  Poprawiono działanie polecenia /handel.
  Przez ajax,   
 • #36
  Poprawiono ograniczenie ANTY DM do 3 godzin (globalnie 30 GamePoints). Po nocnym restarcie będzie wszystko w porządku.
  Przez ajax,   
 • #35
  Poprawiono błąd z /podaj - nie znikał nam przedmiot po podaniu z ręki.
  Przez ajax,   
 • #34
  Poprawiono ograniczenie na /handel (aktualnie od 15 do 1 w nocy).
  Przez ajax,   
 • #33
  Problem z etykietami (3d textami) został rozwiązany.
  Przez ajax,   
 • #32
  Pojazdy po zwodowaniu nie będą dublowały się na /v lista.
  Przez ajax,   
 • #31
  Zablokowano jazdę bez odpalania silnika (NOP).
  Przez ajax,   
 • #30
  Poprawiono czas na świecie zerowym i podczas ekranu logowania.
  Przez ajax,   
 • #29
  /handel działa od 15 do 1 w nocy.
  Przez ajax,   
 • #28
  Poprawiono /podaj - przedmiot podającemu nie znikał z ręki.
  Przez ajax,   
 • #27
  Poniższe zmiany są wdrożone w serwer gry.
  Przez ajax,   
 • #26
  Niektóre zmiany będą funkcjonować po nocnym restarcie serwera.
  Przez ajax,   
 • #25
  Paydaye grupowe powinny normalnie działać.
  Przez ajax,   
 • #24
  Poprawiono wartości klas postaci w skrypcie - były nieprawidłowe z forum.
  Przez ajax,   
 • #23
  Zaktualizowano link do radia w drzwiach (Radio Bounce FM)
  Przez ajax,   
 • #22
  Możliwość /szrot poniżej 20 godzin przegranych na postaci.
  Przez ajax,   
 • #21
  Dodano /resms - coś w stylu /re tylko gdy otrzymamy wiadomość SMS na telefon.
  Przez ajax,   
 • #20
  Wyraźniejszy komunikat o LSPD pod klawiszem "2".
  Przez ajax,   
 • #19
  Poprawiono literówkę przy poleceniu /okno w pojeździe.
  Przez ajax,   
 • #18
  Poprawiono zapis statystyk pojazdów, ponieważ był chwilami wadliwy.
  Przez ajax,   
 • #17
  /tog taxi będzie ukrywał powiadomienia o dostępnych taksówkach
  Przez ajax,   
 • #16
  3dtext od krzaków/roślinek po /podlej będzie się odświeżał.
  Przez ajax,   
 • #15
  Po ustawieniu /v sign przez LSPD od razu się pojawi 3dtext.
  Przez ajax,   
 • #14
  <p>Zmiany wejdą po nocnym restarcie serwera.</p>
  Przez ajax,   
 • #13
  <p>Mało istotna rzecz, po wejściu do interiorów nie usłyszymy dźwięku wiatru.</p>
  Przez ajax,   
 • #12
  <p>Możliwość ukrycia powiadomień o dostępnych taksówkach pod /tog.</p>
  Przez ajax,   
 • #11
  <p>Zasiłek cogodzinny będzie działać, brak wymogu grupy. Do pierwszych 20 godzin naszej postaci.</p>
  Przez ajax,   
 • #10
  <p>Naprawiono błąd z zapisem koloru auta przez admina.</p>
  Przez ajax,   
 • #9
  <p>Pojazdy z prac dorywczych nie będą samoczynnie znikać podczas ich użytkowania.</p>
  Przez ajax,   
 • #8
  <p>Naprawiono pojazdy w pracach dorywczych (brak możliwości odpalenia przez /silnik).</p>
  Przez ajax,   
 • #7
  <p>Szybkie użycie przedmiotu, czyli /u nie będzie sprawdzało floodu na tej komendzie.</p>
  Przez ajax,   
 • #6
  <p>Nie będzie freezować gliniarza gdy wpisze /aresztuj na kimś.</p>
  Przez ajax,   
 • #5
  <p><span style="color: #353c41; font-family: Roboto, 'Helvetica Neue', Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 14px;">Broń z flagą (D) będzie niewidoczna.</span></p>
  Przez ajax,   
 • #4
  <p>Naprawiono licznik taksówek na służbie. (/call 222).</p>
  Przez ajax,   
 • #3
  <p>Naprawiono kary (AdminJaile).</p>
  Przez ajax,   
 • #2
  <p>Naprawiono udźwig dla LSPD, LSFD.</p>
  Przez ajax,   
 • #1
  Warsztaty otrzymały poprawnie skonfigurowany tuning dla pojazdów.
  Przez Akro,   ×
×
 • Dodaj nową pozycję...