>

Skocz do zawartości

Już w tą niedzielę (24.09) odbędzie się kolejna gala mieszanych sztuk walk organizowana przez Los Santos Fighting Championship. Trwają zapisy! Nie czekaj i zapisz się już dziś! Więcej informacji tutaj.

Trwa nabór do Los Santos Fire Department! Więcej informacji tutaj.

Zaczynamy prace ogrodowe! 2017-07-22

Witajcie,

 

Na końcu naszej lektury na temat sposobów, na które korpo szczury chcą zniszczyć Internet i to co w nim dobre, obiecaliśmy, że w tym tygodniu wydamy aktualizację skryptu. Tak więc przychodzimy Wam z oczekiwanym tematem i zmianami skryptowymi.

Zapnijcie pasy i wczytajcie się w 1,500 słów na temat nowości na LS-RP.

 

1500682336.png

 

Boty

 

Jak pewnie zauważyliście, od paru dni w okolicach Dolby Theater na Alei Gwiazd kręci się spora ilość botów. Dzięki usprawnieniom skryptowym, o których piszemy niżej, możemy teraz wstawiać nieograniczoną ilość botów na serwer. W związku z tym wyposażyliśmy miasto w kilkadziesiąt takich czerenśniaków, których możecie użyć do grania wszelakich akcji. Ktoś mi podpowiedział, że jeżeli odpowiednio nastraszycie żula to odda Wam resztki swoich pieniędzy.

 

Jako dodatkowy smaczek do botów, wyposażyliśmy je również we wszystkie animacje dostępne na serwerze a także obiekty przyczepialne dlatego radzimy trzymać się z daleka od kwadratowych skurwieli z broniami. Kolejnym dodatkiem jest także mowa botów, dzięki której podobnie jak na wydarzeniu Yukon, boty mogą rozmawiać ze sobą jak i również z Wami.

 

Dzisiaj rozwijamy też życie nocne serwera i dajemy Wam do dyspozycji specjalnego bota, który odgrywa ... imigrantkę próbującą zarobić na życie we wielkim mieście niczym w filmie Showgirls. Taka wesoła pani umili wam wieczór jeżeli odpowiednio się nią zajmiecie. Całkiem ochotnie przyjmie też od Was napiwki, którymi potem będzie musiała się podzielić z właścicielami biznesów, dla których pracuje. Liczymy, że w klubach będzie niedługo jak u Maxima w Gdynii.

 

1500682343.png

 

Zmiany w pojazdach

 

Zaczynając od usprawnień w interakcji ze skryptem, dodaliśmy brakujący od 5 lat skrót na wyłączanie silnika tą samą kombinacją klawiszy co jego odpalanie - klawisz chodu + klawisz sprintu. Przy gaszeniu silnika pojawi się również informacja podobna do odpalania silnika, abyście wiedzieli, że silnik jest na pewno zgaszony. Jeśli o zapalaniu i zgaszaniu mowa, światła w pojazdach mogą być teraz używane o każdej porze dnia lub nocy.

 

W skrypcie kradzieży pojazdów zmieniliśmy styl komendy kabelki z dużego tzw. "GameTextu" na łatwiejszy do czytania dialog. Skrypt kradzieży został też udostępniony dla grup ścigantów (duh).

 

Z mniejszych zmian balansu i naprawy bugów, zablokowaliśmy możliwość tankowania jednego pojazdu przez kilka osób na raz, co pozwalało na tankowanie większej ilości paliwa niż mieści się w baku. Aby przywrócić trochę do życia mechazordów, podnieśliśmy ceny naprawy pojazdów, jeżeli naprawa jest wykonywana przez bota a nie faktycznego mechanika - gracza. I na samym końcu, zablokowaliśmy możliwość ujeżdżania roweru, który ma mniej niż 350HP aby ukrócić trochę znęcanie się nad rowerami jak by to były składaki z PRLu.

 

1500682361.png

 

Mniejsze poprawki skryptowe i duże zmiany pod maską

 

Po miesiącach walki w końcu uporaliśmy się ze niesławnym bugiem "zmiany świata", który powodował wyrzucenie wszystkich graczy będących "na dworzu" na zupełnie inny świat. Bug spowodowany jednolinijkowym błędem logicznym w kodzie został usunięty a dla ciekawskich, niechciana zmiana świata wykonywała się w rzadkich przypadkach przez skrypt komendy /przejazd.

 

W skrypcie więziennym dodaliśmy nową placówkę do przetrzymywania oprychów na terenie Angel Pine, a wszyscy oficerowie więzienni dostali teraz możliwość używania paralizatorów.

 

Dodatkowo:

 • Zablokowaliśmy możliwość sprzedaży drzwi, które są magazynami produkującymi narkotyki.
 • Poprawiliśmy nicki nad botami, które "prześwitywały" na wszystkie światy pojawiając się w waszych interiorach.
 • Poprawiliśmy bug, który pozwalał na przejmowanie stref będąc w interiorze R*.
 • Dodaliśmy 2 nowe cornery w okolicach Glen Parku.
 • Dodaliśmy czasowe rozkładanie się zwłok porzuconych na ziemi dzięki czemu zwłoki znikną ze świata gry po 7 dniach.
 •  

   

  Na samym końcu tej sekcji, jesteśmy dumni ogłosić, że po ponad 30 godzinnemu wysiłkowi Raydexa i kilkunastu godzinom testowania ekipy, skrypt LS-RP został przeniesiony na nowy plugin MySQL, najnowszą wersje streamera Incognito, a także najnowszą wersję sscanfa i paru innych pierdół. Jeżeli niewiele Wam to mówi to już śpieszę z analogią. Wyobraźcie sobie, że jeździcie 2005 Hondą Accord w gazie z gównianym wyposażeniem i niewygodnymi siedzeniami. Powyższe zmiany to upgrade na stylowy 2017 Chrysler MKZ 3.0 turbo. Dzięki zmianie plugina MySQL powinniście zauważyć o wiele mniej przypadkowych, kilkusekundowych lagów; a dzięki aktualizacji reszty pluginów my programiści mamy teraz trochę więcej narzędzi na wprowadzanie fajnych rzeczy ... jak na przykład:

   

  1500682353.png

   

  Obiekty na świecie 0

   

  Crème de la Crème dzisiejszej aktualizacji są zmiany, które wprowadzamy do operowania obiektami "na dworze" (na świecie 0). Opisywaliśmy już milion razy dlaczego organizacje przestępcze nie mogą mieć object packów, dlaczego nie wstawiamy ławek i grillów przed domy graczy i dlaczego unikamy tworzenia wielkich osiedl na miarę tego, którego stało na miejscu Alhambry. Z dzisiejszą zmianą skryptową to wszystko się zmienia.

   

  Dzięki świetnej pracy Raydexa i udogodnieniach naszego nowiutkiego Chryslera możemy dzisiaj wprowadzić strefy streamowania obiektów. ... Już nakręcam analogię. Wyobraźcie sobie, że idziecie chodnikiem przez środek jakiejś metropolii ... na przykład Bydgoszczy .. i do każdego przechodnia musicie mówić dzień dobry. Po przejściu paru bloków zaczęłoby to być męczące. Lepiej byłoby gdybyście mówili dzień dobry tylko do tych ludzi, których znacie - czyli bardzo małej liczby osób. Tak właśnie będą działać strefy obiektów. Dzięki nim, zamiast ładować do Waszego komputera każdy jeden obiekt na świecie 0, skrypt będzie teraz ładował tylko te obiekty, w których strefę streamowania wejdziecie.

   

  Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że każdy z 15 domków na Grove Street ma na podwórku 30 obiektów. Jadąc przez Grove Street nie wczyta Wam się żaden z tych 450 obiektów, do póki nie wejdzie na działkę, na której te obiekty się znajdują. Wtedy wchodząc w strefę domku zobaczycie wszystkie 30 obiektów a przenosząc się na działkę sąsiada - na przykład Toniego Sosy, zobaczycie jego obiekty.

   

  No dobra dobra, mów mi jak mam sobie wstawić te obiekt mówisz ... Nie tak szybko. O ile pozwalamy teraz każdemu na posiadanie obiektów na świecie 0 to musimy to jednak jakoś limitować ponieważ wiemy, że jest wśród Was sporo budowniczych i już teraz mamy na serwerze 130,000+ obiektów, ta liczba wzrasta a dowolne tworzenie obiektów na świecie 0 bardzo szybko wymknie się spod kontroli. Dlatego aby posiadać obiekty na świecie 0 potrzebujecie dwóch rzeczy - admina, który wstawi Wam strefę (co każdy admin będzie robił bez problemu), a także nowego przedmiotu z Balon Shopu, który będzie kosztował 10,000 GS. Jeden taki przedmiot da Wam możliwość postawienia 30 obiektów.

   

  Każda strefa jest przypisywana na pickup Waszych drzwi i ustawiana ręcznie przez admina na rozmiar Waszej działki. Przedmiot zakupiony w Balon Shopie pojawi się w inwentarzu Waszej postaci i wystarczy użyć go na terenie działki. Od tego momentu będziecie mogli dowolnie edytować obiekty na świecie 0 w obrębie Waszej strefy.

   

  Zmiany dotyczące obiektów na świecie tyczą się wszystkich obiektów tak więc zarówno zwykli właściciele działek jak i organizacje mogą prosić o strefy i używać przedmiotu z Balon Shopu na wypełnienie swojego terytorium obiektami.

   

  Wraz z tym skryptem wchodzi też komendą /area, która pokazuje Wam w jakiej strefie się aktualnie znajdujecie. A jeżeli jesteśmy już w temacie obiektów, to dodatkowo zasięg komendy /ogate został zwiększony aby pomóc Wam tworzyć windy.

   

  1500690433.png

   

  Nowy portal

   

  Jak pewnie również zdążyliście zauważyć, na stronie głównej serwisu widniej nowa szata graficzna. Eksperymentowaliśmy ostatnio z różnymi portalami i bazując na Waszych komentarzach zdecydowaliśmy się powrócić do portalu zintegrowanego z forum. W obecnej wersji na stronie głównej widzicie 5 ostatnich aktualizacji, linki do ważniejszy podstron serwisu jak giełda czy zgłoszenia, a także sekcje W grze, IC i Ekipa, która wydają się nam szczególnie przydatne.

   

  W zakładce Ekipa pokazujemy teraz aktualny skład ekipy bazując na rangach forumowych a więc nie zobaczycie na liście moderatorów selera, który zginął w tragicznej libacji alkoholowej kilkadziesiąt lat temu (chyba .. w sumie to nikt nie wie ¯\_(ツ)_/¯) i nikt nie pamiętał żeby go usunąć. Pod rangą każdego członka zobaczycie, krótki opis jego obowiązków i ten opis będzie również widoczny pod avatarem przy każdym poście takiego admina. W ten sposób staramy się Wam uprościć dostęp do naszych obowiązków dzięki czemu szybciej załatwcie jakieś sprawy zamiast czytać "skontaktuj się z <x>".

   

  Po paru eksperymentach zatrzymaliśmy się na Lskowych niebieskich kolorach, a z braku fajnie prezentujących się screenshotów z GTA SA, które mogłyby wypełnić stronę główną, zastąpiliśmy je ślicznymi widokami z GTA V, które jest również częścią franchisu GTA. Jeżeli macie jakieś dodatkowe sugestie nad zmianami to chętnie usłyszymy ciekawe pomysły w komentarzach!

   

   

  Po żuberku ...

   

  Przy pisaniu aktualizacji nie nadążaliśmy dowozić Raydexowi pizzy i Redbulli bo tak zapierdalał, więc możecie mu podziękować na profilu za pierwszą pełno-rozmiarową aktualizację jakimiś kuponami rabatowymi do biedronki :)

   

  Pisząc aktualizację wspomnimy przy okazji o nowym narybku w ekipie, a mianowicie moderatorach forum: paxx i Hippo; supporterach: Verevi, Michu, login1, Expandera, Djabeu a także nowym i wypromowanym gamemasterom: Karaś i fabrekas. Niestety po 3 latach nieustannej służby dziękujemy też Karolinie za całą włożoną w LS-RP pracę <3

   

  I to tyle na dziś! Jak widzicie dzięki zapałowi i pomysłom Raydexa zaczynamy znowu aktualizować skrypt na wysokich obrotach i w ciągu następnych 30 dni powinniście spodziewać się kolejnych nowości.

   

  Miłej weekendowej gry,

  Ekipa Los Santos Roleplay!

  Wolny Internet 2017-07-13

  1499950751.png

   

  Witajcie,

   

  Dzisiaj nie przeczytacie o niczym związanym z rozgrywką ani nic specyficznego związanego z LS-RP, ale chcę poruszyć ważny ostatnio temat: Net Neutrality.

   

  "Net Neutrality to w dużym uproszczeniu koncept, w którym Neutralny Internet to taki, gdzie informacje są traktowane równo i jednakowo" (Dziennik Internautów, 2). W tym momencie czytasz to ogłoszenie na LS-RP, możliwe że słuchasz czegoś na YouTube, rozmawiasz z kimś na Skype i ściągasz coś na Steam. Robisz to bez żadnych przeszkód, spowolnień ani dodatkowych opłat. Płacisz jedynie raz swojemu ISP (Internet Service Provider - dostawca Internetu) takiemu jak TPSA, Netia czy Orange.

   

  Wyobraź sobie teraz, że te firmy telekomunikacyjne, próbują odebrać Ci to prawo i chcą zacząć wprowadzać tak zwane "fast lanes" czyli "pasy szybkiego ruchu" gdzie niektóre serwisy będą miały pierwszeństwo w transmitowaniu swoich informacji. Telekomy powiedzą Ci, że chcą świadczyć lepszy serwis, że to będzie tylko dodatkowa opcja, że nie wpłynie na aktualny serwis, że używanie YouTube nie będzie się liczyło do Twojego transferu. Prawda jest taka, że celem tej zmiany jest możliwość wymuszania dodatkowych opłat na serwisach Internetowych. Jest to praktyczny szantaż, gdzie ISP może powiedzieć firmie takiej jak YouTube czy Netflix, że ich strony będą działały wolniej, może trochę lagowały, czasem się zacinały i będą generalnie gorsze niż inne platformy tego samego typu, w których te ISP mają możliwe zyski. Na tym wszystkim tracą konsumenci - Ty i ja - którzy będą zmuszeni do płacenia dodatkowych opłat za dostęp do takich serwisów.

   

  Wyobrażacie sobie Internet, który działa jak kablówka? Gdzie jeżeli chcecie mieć dostęp do YouTube i Netflixa to musicie płacić dodatkowe 20zł miesięcznie za pakiet multimedialny? Albo kolejne 20zł za pakiet muzyczny na słuchanie Spotify i Pandory? Albo 30zł za pakiet gracza, który będzie potrzebny do komunikowania się z grami na Steam czy grami takimi jak LS-RP na portach innych niż webowe 80? Może opłata studencka za Wikipedię? 

   

  Niestety próby zamachu na wolny Internet trwają już od miesięcy. W 2016 roku Amerykańskie telekomy próbowały wprowadzić wyżej opisane pasy szybkiego ruchu i spotkały się z pozwem sądowym ze strony zarówno wielkich firm jak i zwykłych ludzi. Na szczęście "Amerykanie po raz kolejny obronili neutralność [Internetu], choć ta rozgrywka jeszcze się nie skończyła - pisze serwis politico. [Federalny] sąd administracyjny w Waszyngtonie podtrzymał [w Czerwcu 2016 roku] stanowisko Federalnej Komisji Łączności (FCC). To regulator rynku telekomunikacyjnego, odpowiednik polskiego UKE" (Business Insider, 8).

   

  Ta wygrana nastąpiła za rządów Demokratów i Baracka Obamy. Sąd najwyższy orzekł wtedy, że Internet stanie się tzw "Schedule 2 Utility", co oznacza, że Internet będzie traktowany jako podstawowe media takie jak prąd, woda, gaz. Dzięki temu nie będzie można go limitować ani stosować żadnej z brudnych zagrywek telekomów. Niestety w 2017 znowu zaczynamy tę bitwę ponieważ republikańsko kontrolowane FCC (UKE) z pomocą kongresu próbują odwrócić te decyzję i pozwolić na to o czym czytaliście wcześniej.

   

  Co nas obchodzi rząd USA? Żyjemy teraz w globalnym świecie gdzie Internet nie zna granic. Wszystko co dzieje się w kongresie w USA, parlamencie EU czy kongresie Chin wpływa na pozostałe części świata. Biorąc pod uwagę, że znacząca większość wielkich firm Internetowych pochodzi z USA, ważne jest żebyśmy bronili Internetu wszędzie. 

   

  Mogliście pewnie zauważyć w środę, że dużo popularnych stron pokazuje Wam informację jak ta poniżej. To dlatego, że 12 Lipca był "Dniem Akcji" gdzie ogromna liczba stron zrzeszyła się aby pokazać swoim użytkownikom jak będzie wyglądał Internet jeżeli pozwolimy na powyższe zmiany. Niektóre z tych firm to: Amazon, KickStarter, Netflix, Twitter, Vimeo, GitHub, reddit, Mozilla, PornHub, AdBlock, Facebook, Ask, Atlassian, BitTorrent, Bitbucket, Deviant Art, Dropbox, imgur, Opera, O'REILLY, Open Source Initiative, Patreon, Pluralsight, SoundCloud, Spotify, Stack Overflow, Trello, Vidme, yelp i wiele, wiele więcej. Szerszą listę możecie znaleźć na stronie, która zrzesza tę całą akcję - Battle For The Net.

   

  1499950194.png

   

  Co możemy zrobić? Poświęć 5 minut i wejdź na stronę FCC (Federal Communications Commission) i wyraź swoje zdanie na temat tej zmiany bezpośrednio do rządu USA. Wchodząc w tego linka znajdziesz się na stronie sprawy numer 17-108. Po prawej stronie kliknij w przycisk "+ Express" a następie wypełnij formularz. Dotychczas 7,284,000 ludzi zostawiło komentarz i ta liczba ciągle rośnie. Przy takiej partycypacji ludzi, rząd nie może zignorować głosu społeczeństwa.

   

  Zmiana prawa w USA dzieje się właśnie teraz, ale ochrona wolnego Internetu w Europie jest równie ważna a Unia Europejska nie jest bierna w tej sprawie. Więcej informacji o sytuacji w Europie można przeczytać na stronie agencji BERECi dowolnych, sprawdzonych polskich źródłach.

   

  Parafrazując senatora Al Frankena .. "Walka o Neutralność Internetu jest na miarę walki o wolność słowa naszych czasów". 

   

  Spoiler

   

   

   

  O ile LS-RP jest serwisem gier, nie mamy żadnych aspiracji politycznych i nie pisalibyśmy ogłoszenia na takie tematy, to wolność Internetu jest zbyt ważna żeby ten temat ignorować. Internet to niesamowity wynalazek ludzkości, który pozwala nam żyć w czasach największej rewolucji przemysłowej i technologicznej od czasów silnika parowego i pozwala nam grać sobie na serwerze 10-letniej gry o CJu latającym jetpackiem. 

   

  Aktualizacja kodu LS-RP z magią Raydexa zostanie wrzucona w następnym tygodniu. Jako teaser mogę powiedzieć, że pojawi się trochę zmian w obiektach dla organizacji przestępczych a także związanych ze strefami!

   

  To tyle na dziś. Miłego czwartku!

  Ekipa Los Santos Roleplay.

  Fabularne Los Santos 2017-06-22

  dlasparrowa.png

   

   

  Pojęcie Roleplayu na serwerach SA:MP zmieniało się niejednokrotnie na przestrzeni ostatniej dekady. Przez ten czas jedni z Was najwięcej przyjemności czerpali z wysiłku włożonego w osiągnięcie czegoś, inni z kolei z samej możliwości rozgrywki fabularnej i interakcji z innymi graczami. Chociaż opinie są podzielone, prawda jest taka, że oba te modele rozgrywki posiadają w sobie nutkę prawdziwego Roleplayu. Głównie z tego powodu ta aktualizacja jest mniej techniczna, a bardziej fabularna. Zmieniamy i udoskonalamy w niej głównie aspekty związane z samą rozgrywką na serwerze i funkcją gamemastera jako taką. Zmiany prezentują się następująco:

  • Pojawi się możliwość założenia postaci fabularnych. Co rozumiemy pod tym pojęciem? To postacie przede wszystkim epizodyczne, stworzone do odegrania określonych rzeczy. Takie persony otrzymają wsparcie od administracji, począwszy od pomocy przy organizowaniu rozgrywki, poprzez pełne wyposażenie postaci w niezbędne przedmioty.
  • W związku ze skupieniem się na prowadzeniu rozgrywki, nie zabraknie też działu z wydarzeniami fabularnymi wokół którego będą skupiać się tematy powiązane z kreacją świata przedstawionego. Oznacza to przede wszystkim wydarzenia, w których gracze będą mogli uczestniczyć, jednak od czasu do czasu będą pojawiały się także i takie wydarzenia, na które gracze nie będą mieli żadnego wpływu, za to owo wydarzenie wpływ będzie mieć na nich samych.
  • Projekty przez ostatni rok były porzucone i nie działo się z nimi nic konkretnego. Jedne przychodziły, inne odchodziły w zastraszająco szybkim tempie. Chcemy odmienić ich los, dlatego też powstanie podobnie (jak w przypadku w/w rzeczy) osobny w dział, w którym odseparowane od reszty będą najważniejsze i najambitniejsze projekty tworzone przez graczy. Otrzymają one pełne wsparcie administracji na równi z postaciami fabularnymi.
  • Jedną z nielicznych nowości skryptowych będą Parcele, które będą miały równie ważne znaczenie fabularne dla serwera. Chociaż w pierwszym etapie rozgrywki parcele będą przeznaczone tylko dla organizacji przestępczych, planujemy z czasem poszerzyć ich zasięg. Ich głównym zadaniem będzie przynosić zysk, a także za ich pomocą organizacje przestępcze będą mogły pokazywać swoje wpływy w Los Santos. Więcej na ten temat dowiecie się w którejś z najbliższych aktualizacji.
  • Kolejny dział, który się pojawi, będzie dotyczył wszelkich informacji ze świata przedstawionego. Począwszy od największych firm istniejących w Los Santos, poprzez historie, ważne miejsca, opisy postaci niezależnych i lokacje, a kończąc na wpływie, jaki gracze wywarli na dane miejsca/lokacje i tym podobne rzeczy. Ten dział będziemy tworzyć wspólnie, licząc przede wszystkim na Waszą twórczość.
  • Ponadto postanowiliśmy skupić uwagę na stworzeniu dodatkowych miejsc do gry w postaci interiorów w stylu opuszczonych magazynów, lotnisk, fabryk, czy nawet centrum handlowego. Osoby, które chciałyby wspomóc nas przy budowie takich placówek, mogą zgłaszać się do mnie (Sparrow) lub Akro na PW.
  • Ostatnią nowością, jaką planujemy wprowadzić są wydarzenia roboczo nazwane "scenariuszami". Na swój sposób przypominają zwykłe eventy, jednak w przeciwieństwie do nich scenariusz będzie z góry nakreślony, a postacie biorące w nich udział będą stworzone tylko i wyłącznie na potrzeby takiego spisanego scenariusza. Nie ukrywamy, że to dla nas nowość, którą chcemy wypróbować. Jeśli się nie sprawdzi, to trudno.
  • Na potrzeby wszystkich powyższych projektów powstaje dział Stories from Los Santos. który będzie w pełni skupiał się na organizowaniu gry w Los Santos i okolicach.

  Powyższe punkty ukazują, iż nasze plany są ambitne i zamierzamy je stopniowo realizować. Między innymi dlatego przypominamy Wam, że Gamemaster na serwerze nie jest od spraw technicznych. Od tworzenia przedmiotów, wstawiania interiorów czy tworzenia grup są Moderatorzy Serwera. W związku z tym od dnia dzisiejszego wszystkie techniczne obowiązki przejmują właśnie oni. Przejmą również w pełni władze nad biznesami (tworzeniem grup etc. oraz sprawdzaniem aplikacji), a ich kontrolą zajmie się oficjalnie rząd pod władzą Trefixa. Podobnie sprawa ma się chociażby z przydzielaniem stref, czy tworzeniem przedmiotów pod postacie. Wszystkimi tymi rzeczami zajmować będą się moderatorzy, dlatego oczekujcie w najbliższym czasie aktualizacji tematu z podziałem obowiązków. Oczywiście to nie koniec zmian, większość jednak dotyczy reorganizacji funkcji jaką jest gm, dlatego nie będziemy Was tym kłopotać. Na koniec chcielibyśmy Wam jeszcze przypomnieć, że jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje graczy, związane zarówno z rozgrywką jak i samą funkcją gamemastera. Idąc za ciosem w końcu wprowadzamy tak bardzo upragnione przez Was "ćwierkacze" w których będziecie mogli informować o ważnych wydarzeniach na South Central, więc już niedługo możecie się ich spodziewać na forum.

  Udanej zabawy na serwerze,
  Ekipa Los Santos Role Play

  Zielona hiena 2017-06-14

  1497476298.png


  Witajcie,
   
  W dzisiejszym odcinku, kilka zmian, parę bug fixów i nowy maszynista.
   
  Drobne zmiany

  • Dodaliśmy ostrzeżenie o maksymalnej kwocie pobieranej za wejście do drzwi przy jej zmianie jako właściciel.
  • Zmieniliśmy interfejs komendy /kabelki na SAMPowe GUI zamiast Game Textów.
  • Dodaliśmy etykiety numerujące radiowozy do dyspozycji LSPD.

  Poprawione bugi

  • Naprawiliśmy bug w sklepach z akcesoriami przez, który kwota pobierana za zakup akcesoriów była niepoprawna w rzadkich przypadkach.
  • Dodaliśmy informację do /call 8625, która informuje o braku poszukiwanych pojazdów jeżeli diler niczego nie szuka.
  • Naprawiliśmy błąd w kartotece PD, który powodował crashe serwera.

  1497478677.png  Zmiany w więzieniach

  Budując na sukcesie naszej ostatniej zmiany z dwoma typami aresztu, dzisiaj trochę usprawniamy ten skrypt. Przede wszystkim, od teraz liczba Twoich aresztowań drugiego stopnia będzie się poprawnie zapisywać. Jak widać na załączonym obrazku, dodaliśmy również gwiazdki pokazujące Wam aktualny poziom aresztowań. Od dzisiaj po 5 aresztowaniach Wasza postać dostanie permanentne dożywocie zamiast blokady postaci i będzie mogła w dowolnym momencie grać we więzieniu.

  Wraz z tą aktualizacją dodaliśmy również komendę /kaucja, która pozwala wpłacić jednorazową opłatę za uwolnienie więźnia z więzienia. Cena takiego udogodnienia to 10k za każdą pozostałą godzinę na dołku.
     kim_jong_un_computer.jpg?x=648&y=348&cro  Nowy programista

  I finalnie jak pewnie już zdążyliście zauważyć, wygranym w LSkowym plebiscycie na programistę został Raydex. Krzysiek ma doświadczenie w programowaniu SAMPa na innych serwerach Roleplay, pracował już z tymi samymi pluginami, których używa LS-RP i zmarnował tyle samo czasu na walczenie z SAMPowym rakiem programistycznym co my.
  Podpisanie umowy poszło nam szybko, dogadanie szczegółów jeszcze szybciej i tym samym jesteśmy podekscytowani, żeby oficjalnie powitać Raydexa w ekipie!
  Niektóre zmiany wymienione powyżej są już jego własnoręczną robotą, a więcej poprawek i nowości zapowiada się wkrótce.

  To tyle na dziś, piona.
  Ekipa Los Santos Roleplay.

  Jamnik z Alei Gwiazd 2017-05-17

  1495063602.png

   

  Witajcie,

   

  Nadszedł czas na kolejną aktualizację, tym razem dość skromną jeżeli patrzeć tutaj na ilość ale mamy nadzieję, że jakością nadrobimy zaległości. Oczywiście zanim przystąpiliśmy do tworzenia nowinek w Los Santos to zabraliśmy się za sukcesywną optymalizację kodów oraz eliminację kilku błędów. Tym niemniej czas wprowadzić Was w nowy system, który wprowadzamy wraz z najbliższym restartem serwera tj. 18/05/2017 4:00.

   

  Giełda papierów wartościowych

  Od dzisiaj będziecie mogli obracać akcjami różnych firm, na które można się natknąć eksplorując mapę San Andreas. System handlu jest stosunkowo prosty: poprzez monitorowanie ekranów wyświetlających aktualne kursy akcji dla poszczególnych korporacji możecie zdecydować się na kupno lub sprzedaż posiadanych już akcji za odpowiednią kwotę. Nie zalecamy jednak wybierania losowych momentów na sprzedaż, warto rozejrzeć się po aktualnej sytuacji w mieście, która może zasugerować ewentualne zmiany w kursach. Nie będziemy tutaj rozpisywać działania giełdy od strony technicznej, niech to będzie swego rodzaju zadanie domowe aby samemu się z nim obyć i obrać dobrą taktykę handlu papierami.

   

  Aby rozpocząć zdobywanie rynku musicie wejść do budynku giełdy a następnie stanąć przy najbliższym wolnym stanowisku, przy którym znajduje się komputer i wpisać komendę /gielda.

   

  1495063387.png

   

  Warto tutaj zaznaczyć, że wprowadziliśmy na start kilka limitów, które być może zniesiemy jeżeli uznacie, że są zbędne. Skrypt jest w powijakach i liczymy na Waszą opinię w kwestii dalszego jego rozwoju.

   

  1. Nie można grać na giełdzie nie mając przegranych 10 godzin na postaci.

  2. Nie można kupić więcej niż 200 akcji dla jednej firmy (aktualnie firm jest 5)

   

  Pomyślnego handlu

  Ekipa Los Santos Role Play

  Balon 26 lat

  Główny administrator
  Najlepszy administrator

  Gram na LS-RP od 2007-10-01,
  i przegrałem 0 godzin,
  na 0 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 0 godzin i 0 minutes.

  blint 21 lat

  Główny administrator
  jak pan jezus powiedział

  Gram na LS-RP od 2013-08-19,
  i przegrałem 843 godzin,
  na 4 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 0 godzin i 0 minutes.

  Jarek

  Główny administrator


  Gram na LS-RP od 2009-03-10,
  i przegrałem 382 godzin,
  na 3 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 8 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 12 godzin i 40 minutes.

  Sim00n 22 lat

  Główny administrator
  Konta premium, bugi, skargi na ekipę

  Gram na LS-RP od 2012-01-29,
  i przegrałem 935 godzin,
  na 1 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 1 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 0 godzin i 18 minutes.

  arjel 22 lat

  Gamemaster
  Scenariusze, eventy długoterminowe

  Gram na LS-RP od 2012-05-24,
  i przegrałem 1170 godzin,
  na 35 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 4 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 2 godzin i 15 minutes.

  fabrekas

  Gamemaster
  Bounce FM, wydarzenia fabularne

  Gram na LS-RP od 2013-05-29,
  i przegrałem 993 godzin,
  na 18 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 21 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 21 godzin i 49 minutes.

  Jasiek 20 lat

  Gamemaster
  no zbanuj polaka

  Gram na LS-RP od 2012-02-01,
  i przegrałem 614 godzin,
  na 8 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 13 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 0 godzin i 0 minutes.

  KarasJacko 25 lat

  Gamemaster
  Mob

  Gram na LS-RP od 2012-02-05,
  i przegrałem 426 godzin,
  na 7 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 1 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 16 godzin i 21 minutes.

  Kecuś 20 lat

  Gamemaster
  branża rozrywkowa

  Gram na LS-RP od 2012-02-01,
  i przegrałem 641 godzin,
  na 5 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 6 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 18 godzin i 40 minutes.

  Menejs

  Gamemaster


  Gram na LS-RP od 2012-02-01,
  i przegrałem 727 godzin,
  na 5 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 1 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 12 godzin i 52 minutes.

  Raltez

  Gamemaster
  organizacje porządkowe, FCJ

  Gram na LS-RP od 2014-01-26,
  i przegrałem 2275 godzin,
  na 18 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 22 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 6 godzin i 46 minutes.

  reksio_variacik

  Gamemaster
  all day fresh

  Gram na LS-RP od 2014-12-25,
  i przegrałem 994 godzin,
  na 15 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 5 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 19 godzin i 13 minutes.

  Sebek 23 lat

  Gamemaster
  narkotyki i przestępcy

  Gram na LS-RP od 2012-02-01,
  i przegrałem 1008 godzin,
  na 13 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 2 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 14 godzin i 46 minutes.

  Sparrow22

  Gamemaster


  Gram na LS-RP od 2012-11-22,
  i przegrałem 1026 godzin,
  na 5 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 15 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 0 godzin i 0 minutes.

  Tetris 22 lat

  Gamemaster
  Organizacje przestępcze, strefa cywilna

  Gram na LS-RP od 2012-02-02,
  i przegrałem 2175 godzin,
  na 9 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 6 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 18 godzin i 28 minutes.

  tuptuś 20 lat

  Gamemaster
  Postacie fabularne.

  Gram na LS-RP od 2012-02-01,
  i przegrałem 349 godzin,
  na 3 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 22 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 16 godzin i 9 minutes.

  Akro 21 lat

  Moderator serwera
  gitaruwa22

  Gram na LS-RP od 2012-04-17,
  i przegrałem 937 godzin,
  na 5 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 4 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 0 godzin i 1 minutes.

  BullDoge 23 lat

  Moderator serwera
  Organizacje prywatne, główny opiekun.

  Gram na LS-RP od 2013-03-18,
  i przegrałem 1146 godzin,
  na 6 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 5 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 3 godzin i 7 minutes.

  caboty22 25 lat

  Moderator serwera
  GRZANIEC Z KALORYFERA

  Gram na LS-RP od 2012-11-14,
  i przegrałem 1116 godzin,
  na 5 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 1 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 8 godzin i 46 minutes.

  Ctronic

  Moderator serwera
  Tuning - opiekun,Sprawy dot. drzwi

  Gram na LS-RP od 2013-07-17,
  i przegrałem 2343 godzin,
  na 19 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 4 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 10 godzin i 0 minutes.

  Kindybał 20 lat

  Moderator serwera
  Piter Hund, czlowiek legenda

  Gram na LS-RP od 2014-01-13,
  i przegrałem 1038 godzin,
  na 12 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 8 godzin i 21 minutes.

  Montgomery

  Moderator serwera
  Sprawy dot. drzwi, przedmiotów, tickety

  Gram na LS-RP od 2013-06-12,
  i przegrałem 454 godzin,
  na 5 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 8 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 26 godzin i 46 minutes.

  Młodzian

  Moderator serwera
  حفظ الله سوريا

  Gram na LS-RP od 2012-02-02,
  i przegrałem 3936 godzin,
  na 20 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 5 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 24 godzin i 25 minutes.

  Raydex 22 lat

  Moderator serwera


  Gram na LS-RP od 2012-02-01,
  i przegrałem 56 godzin,
  na 2 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 8 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 0 godzin i 0 minutes.

  SultanS

  Moderator serwera
  drzwi, interiory, obiekty, strefy

  Gram na LS-RP od 2012-02-01,
  i przegrałem 865 godzin,
  na 3 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 63 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 21 godzin i 6 minutes.

  Winzipior 19 lat

  Moderator serwera


  Gram na LS-RP od 2012-12-04,
  i przegrałem 1782 godzin,
  na 26 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 22 godzin i 9 minutes.

  Alpha

  Support
  elo

  Gram na LS-RP od 2012-09-20,
  i przegrałem 703 godzin,
  na 13 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 23 godzin i 2 minutes.

  Djabeu 23 lat

  Support
  Ten z (nie)Showup'a.

  Gram na LS-RP od 2012-02-05,
  i przegrałem 1538 godzin,
  na 6 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 28 godzin i 34 minutes.

  Dzylek 27 lat

  Support
  Nakładanie filtrów na konta, obieg tuningu na serwerze.

  Gram na LS-RP od 2012-02-02,
  i przegrałem 860 godzin,
  na 2 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 22 godzin i 43 minutes.

  Expandera

  Support


  Gram na LS-RP od 2016-09-12,
  i przegrałem 493 godzin,
  na 7 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 25 godzin i 14 minutes.

  login1

  Support
  cuz im a wise guy

  Gram na LS-RP od 2012-08-29,
  i przegrałem 1032 godzin,
  na 12 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 14 godzin i 32 minutes.

  TheLordZibi

  Support
  branża rozrywkowa

  Gram na LS-RP od 2012-10-18,
  i przegrałem 1403 godzin,
  na 18 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 15 godzin i 51 minutes.

  themogiel

  Support
  دخل علم الأمراض

  Gram na LS-RP od 2012-05-20,
  i przegrałem 443 godzin,
  na 6 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 2 godzin i 2 minutes.

  Verevi

  Support


  Gram na LS-RP od 2013-01-09,
  i przegrałem 1384 godzin,
  na 16 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 22 godzin i 14 minutes.

  Alan 18 lat

  Moderator Forum
  Forum, MGM, serwis aukcyjny - opiekun.

  Gram na LS-RP od 2016-10-06,
  i przegrałem 342 godzin,
  na 7 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 0 godzin i 0 minutes.

  Hippo 2 lat

  Moderator Forum
  Odpowiedzialny za forum.

  Gram na LS-RP od 2014-12-20,
  i przegrałem 490 godzin,
  na 4 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 0 godzin i 0 minutes.

  miczis

  Moderator Forum


  Gram na LS-RP od 2016-09-16,
  i przegrałem 7 godzin,
  na 1 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 0 godzin i 0 minutes.

  paxx

  Moderator Forum
  (NIE) odpowiedzialny za forum

  Gram na LS-RP od 2013-05-31,
  i przegrałem 499 godzin,
  na 7 różnych postaciach.

  A w tym miesiącu ...
  sprawdziłem 0 zgłoszeń,
  i adminowałem przez 0 godzin i 0 minutes.

  Providence: Prostitution ring 2017-09-11

  prostitutionring.png

   

  Zarobki na ulicznej prostytucji sięgają granic $100.000 jeśli działa ona pod szyldem gangsterów. Grupy zajmujące się sutenerstwem dla organizacji przestępczych liczą czasem nawet 200 osób na ulice. Pierścienie prostytucji działają w ściśle określony sposób. Pracownice najczęściej czekając na ulicach przy latarni, autostradach, a nawet innych miejscach publicznych takich jak parki, motele, imprezy. Prostytutka najczęściej ubrana jest w prowokacyjny sposób. Akt seksualny może być przeprowadzony w samochodzie klienta lub w pobliskim, ulicznym miejscu, w mieszkaniu prostytutki lub w wynajętym pokoju motelowym. Życie prostytutek narażone są na fizyczne i seksualne napaści, a także napady przez klientów i szefów. Badanie Melissy Farley dotyczące 854 prostytutek w dziewięciu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, stwierdziło że 95% kobiet doznało fizycznej napaści, 75% zostało zgwałconych, 89% kobiet, z którymi przeprowadzono wywiad stwierdziło chęć do opuszczenia prostytucji. Badanie przeprowadzone na ulicach Chicago dowiodły, że kobiety pracujące samodzielne zarabiają $25 na godzinę, natomiast kobiety działające z alfonsami przekraczają nawet o %50 więcej niż w dostępnych miejscach pracy. Badania w Wielkiej Brytanii wykazało, że 95% kobiet jest uzależniona od narkotyków, w tym 78% użytkowników heroiny i rosnącej liczbie uzależnionych od kokainy i cracku. Narkotyków nadużywa często ponad połowa brytyjskich kobiet przez co stają się ofiarami gwałtów i poważnych ataków przez seks.

   

  Światowe badanie dotyczące prostytucji wykazało, że 9 na 10 kobiet zajmujących się prostytucją zrezygnują, jeśli tylko będą mogły.

  Azyl rosyjskich emigrantów legł w gruzach! 2017-09-07

  1504821253.png

   

  Mieszkańcy Downtown dzisiejszej nocy odczuli potężną eksplozję, która wynikła z powodu... Tariela "Bułgara" Trifonova. Rosyjski przedsiębiorca stał się celem nieudanego zamachu w którym finalnie zginęło kilku zupełnie niewinnych ludzi, min. właściciel lokalnego sklepu całodobowego obok którego stał samochód-pułapka czy... złodziej, który w tamtym momencie włamał się do feralnego pojazdu. W promieniu kilku metrów od epicentrum wybuchu asfalt zapadł się, uszkodzona została kanalizacja i fundamenty pobliskich domów. W samochodach i domach stojących w promieniu stu kolejnych metrów popękały okna, a sam wstrząs poczuć można było o wiele dalej.

   

  1504821275.png

   

   

  Prawdopodobny zamachowiec, którego uchwycono na nagraniach z monitoringu - 29-letni Meksykanin Enrico Bettega stał się z miejsca jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi w całych Stanach. Kamery uchwyciły moment umieszczania ładunku w Washingtonie należącym do Trifonova a także kilkadziesiąt minut oczekiwania na przyjazd ofiary. Prawdopodobnie osoba odpowiedzialna za zamach pomyliła młodego Adama K. z swoim właściwym celem.

   

  1504821300.png

   

   

  Mieszkańcy zostali ewakuowani z pobliskich domów, na miejscu wytrwale pracuje cały sztab ludzi starających się porządnie zabezpieczyć teren grożący zawaleniem. Media czekają na oficjalne stanowisko biura ATF oraz burmistrza w całej sprawie. To kolejny zamach bombowy w Los Santos w tym roku, co sprawia, że wątpliwości podaje się skuteczność działania jakichkolwiek służb porządkowych.

   

  1504821340.png

   

   

  Niewiadomą na dobre pozostaje zleceniodawca całego zamachu - nie od dziś wiadomo że konflikt między Trifonovem a pewnymi grupami narastał od dłuższego czasu. Jednak czy którakolwiek z osób działających w Los Santos gotowa byłaby na tak nieodpowiedzialny krok? Jak sroga będzie zemsta ludzi powiązanych z poszkodowanym Rosjaninem? Ilość pytań w tej sprawie rośnie z każdym dniem.

   

  Spoiler

  Historical Park 2017-09-06

  arms_of_historical_park_ls.png

   

  Historical Park to nazwa parku tematycznego, który mieściłby na swoim terenie głównie miejsca pamięci ważnych wydarzeń historycznych czy osób, które wpłynęły w zauważalny sposób na losy Stanów Zjednoczonych. Sama idea Historical Park powstała 12 lipca 2017 roku, tego dnia bowiem James Kennedy napisał artykuł na łamach Bounce FM, w którym wyraził potrzebę propagowania i promowania historii poprzez różnorakie działania, pośród których wymienił jako pierwsze stworzenie parku historycznego. 

   

  W artykule Kennedy'ego zamieszczono także proponowaną lokalizację Historical Park, miał on stanąć w miejsce stworzonego wcześniej Starwood Park. W komentarzach można było podpisać się i zadeklarować, jako zwolennik stworzenia Historical Parku, z czego skorzystało wiele wybitnych osób, pośród których można wymienić na przykład wybitnego piosenkarza Randalla Blackwella, niezaprzysiężonego radnego Donalda Kennedy'ego, właścicielkę firmy deweloperskiej Dorothy Butler i wiele innych person. 

   

  Pierwszym krokiem na drodze do stworzenia Historical Park było założenie State Historical Association - stowarzyszenia skupiającego wybitnych historyków, dziennikarzy, polityków, przedsiębiorców i celebrytów, którym zależy na propagowaniu wartości patriotycznych i wiedzy historycznej w narodzie amerykańskim. Dopiero po stworzeniu SHA nadszedł czas na złożenie projektu uchwały o Historical Park, którą napisał osobiście James Kennedy, założyciel i prezes SHA. 

   

  Projekt uchwały wpłynął do urzędu na początku sierpnia. Obradowano nad nim na najbliższym, II Posiedzeniu Rady Nadzorczej, na którym przeniesiono tę sprawę na później. Kolejne, III Posiedzenie Rady Nadzorczej przyniosło zaakceptowanie uchwały po charyzmatycznym przemówieniu prezesa SHA, który przekonywał do swej inicjatywy. 

   

  Przemówienie prezesa SHA odnośnie Historical Park, wygłoszone podczas III Posiedzenia Rady Nadzorczej:

   

  Spoiler

   

  Pod koniec sierpnia, po zaakceptowaniu uchwały przez Radę Nadzorczą, swój podpis pod projektem złożyła  Burmistrz LS, Jessica Gordon, wprowadzając uchwałę w życie. Zapoznać się z uchwałą o stworzeniu Historical Park można w dzienniku uchwał i rozporządzeń.

   

  W wyniku poprawki dodanej przez Inspektor z dystryktu Roosevelt, panią Megan Torme, sformowano trzyosobową komisję do spraw finansowych Historical Park, której celem jest kontrola budżetu Historical Park. Do składu komisji została powołana Burmistrz LS, Jessica Gordon, Inspektor dystryktu Roosevelt, Megan Torme i prezes SHA, James Kennedy. Prace komisji trwają do dzisiaj, nadal mieszkańcy nie wiedzą na jakim stoją etapie, chociaż chodzą słuchy, że lokalne władzy nie sfinansują całości kosztów budowy, więc SHA będzie przeprowadzało zbiórki pieniędzy.

   

  Spoiler