Skocz do zawartości
Ememens

Czym jest Role Play?

Rekomendowane odpowiedzi

 

NEW! 9. GameMaster/GM - osoba, która ma pełną kontrolę nad światem. "Opowiada" (narrator) historię danego uniwersum i organizuje jego życie. Mistrz gry tworzy w świecie różne wydarzenia, wypadki, przygody jak i kontroluje każde inne, wynikłe z samej rozgrywki graczy bądź jakiejś mechaniki świata. Taka osoba może też wcielać się w postacie poboczne/epizodyczne. GM ma pełną wiedzę o świecie i rozwiązuje też kwestie sporne- jest sędzią, podczas akcji zawsze można go zawołać w celu rozwiązania konflitku lub się poradzić. GM zgodnie z punktem 5. nie może sterować graczami jednakże (jeżeli ktoś nie zrozumiał tego z poprzednich zdań) może sterować jej losem podczas jakiejś akcji np. gracz A brał udział w strzelaninie z graczem B i gracz A przeszedł w stan BW to GM ma prawo uznać, że postać A musi w tym momencie zakończyć grę poprzez CK (punkt 6).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

NEW! 10. Komendy /me i /do, trochę rozgrywki - w grze do przedstawiania działań i ich rezultatów mamy 2 komendy. Przyjęte jest, że pierwszą wyrażamy wykonywane przez naszą postać czynności np. /me otwiera paczkę chipsów i zaczyna zajadać się nimi. Można też np. napisać /me otwiera paczkę chipsów i zaczyna je jeść jak świnia. W takiej sytuacji do rozbudowania tak prostej czynności i zachęcania do interakcji możemy użyć komendy /do- którą opisujemy postać i otaczający ją świat jeżeli jakoś na niego wpłynęliśmy. np. przy tej akcji z chipsami możemy napisać /do Okruszki zaczęły się sypać na podłogę i ubranie. Jeżeli np. jesteśmy w trakcie robienia graffiti na jakiejś ścianie i odgrywamy to na /me to, gdy ktoś przechodzi powinniśmy napisać /do Na ścianie widnieje w połowie ukończone graffiti, czy coś w tym stylu- opisujemy otoczenie. Właśnie rozwaliłeś przystanek autobusowy, przyszła nowa postać i nie widziała jak go rozwaliłeś? Napisz /do Przystanek został zdemolowany. Masz unikalny wygląd i cechy postaci, które widać? Napisz /do Gienek ma zabandażowaną dłoń. /do Gienek wygląda na zdenerwowanego. Co do samego /do i postaci. Serwer oferuje również komendę /opis. Opis tyczy się bezpośrednio naszej postaci i umożliwia nam, jak sama nazwa mówi, opisanie jej- jednak tylko cech zewnętrznych, które ktoś mógłby zobaczyć realnie. Gdy napiszemy taki opis na naszej postaci pojawia się tekst, który "chodzi" z nami. Zamiast co chwilę pisać /do Gienek ma słomiany kapelusz na głowie, napisz sobie /opis Gienek ma słomiany kapelusz na głowie.

 

Rady co do /me i /do, trochę o rozgrywce. Po pierwsze i najważniejsze- trzeba jakoś stosować poprawny język, najlepiej bez kolokwializmów i jakiś pseudo śmiesznych internetowych tekstów w stylu "/me zajebał mu lepe na prawe ucho" jest to słabe i świadczy o niskim poziomie gracza. Po drugie- odpalanie fajki przez 10 linijek łącznie z opisem zapalniczki, ubrań i sposobu ruchu to też bardzo słaba akcja. Chociaż z tymi długimi /me jest tak, że czasami fajnie to wygląda, ale nie ma co przesadzać. Jak grasz jakąś może wolniejszą akcję i sobie siedzisz z kimś w barze to walenie takiego /me może budować "filmowy" klimat jednak nie przesadzajmy normalnie z tą szczegółowością. Ruchanie się w grze pół godziny  jest chore. Produkowanie się 5 minut by opisać 3 sekundową czynność też jest słabe. Nie bójcie się także używać animacji- nic nie szkodzi, że ktoś może jej nie zobaczyć, o to chodzi. Masz animację odpalania szluga to go odpal, wpisz /p lista, użyj przedmiotu i tyle- w niczym nie jest lepszy koleś co by to pisał 2 minuty. Troszkę realizmu też wchodzi, ktoś może czegoś nie zobaczyć, coś mu umknie. Też trzeba wiedzieć kiedy, czasami bójkę można zacząć i skończyć bez /me i tylko się bić, a czasami trzeba wszystko napisać na /me - np. jak robicie wjazd na dzielnicę, chcecie szybko kogoś pobić, zachować jakąś dynamikę, napaść kogoś- normalnie bijecie w grze. Jednak jak akcja jest spokojniejsza, jesteś w jakimś lokalu i ktoś cię np. zdenerwował rozmową, chciałeś rozwalić komuś krzesło na plecach, rzucić nim o ścianę- lepiej przy takich akcjach i zamierzeniach używać /me, gdyż buduje to fajny klimat i daje też pograć drugiej osobie. Ważną rzeczą jest także pamiętanie o tym, że jesteś częścią świata. Co to znaczy? Wróćmy np. do przykładu z graffiti- w realu nie obmalujesz całej ściany w 10 sekund. Stanie 10 sekund z animacją, czy /me maluje graffiti, zrobienie SSa miejsca i pójście do Photoshopa jest słabe. Dajcie możliwość komuś zobaczenia was, zadzwonienia po psy, albo nawet sami to zróbcie. Super urozmaicenie do gry i jeszcze fundujecie rozgrywkę innym frakcjom, mają co robić. Pobiłeś kolesia? Odegraj osobę 3cią, która dzwoni po psy, daj nawet swój lekki opis. To raczej tyle.

Edytowane przez Rath

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny poradnik! Za taki kawał roboty sog i piwko leci do Ciebie ; -)

 

To fajnie, że po półtora roku go znalazłeś. Może nie zrobisz następnej idiotycznej postaci z nazwiskiem Pepperoni albo Guarana i przestaniesz pisać /me myśli. W sumie ostatni punkt specjalnie rozpisałem dla tych słabszych graczy. Cieszę się, że pomogłem. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można odebrać pojazd? Zdobyty podczas tworzenia postaci?

Więc tak pierw musisz nabić odpowiednią ilość godzin, prawdopodobnie 5 godzin nie wiem ile dokładnie, niestety zapomniałem. Gdy już to zrobisz wpisujesz /v lista --> wybierasz dany pojazd, klikasz respawn. Po wszystkim wpisujesz /v namierz i  naciskasz na pojazd.

To tyle auta respią się zazwyczaj na Unity Station, obok El Corony, lub po dłuższej nieobecności na parkingu przy Remizie strażackiej, pod Parkingiem na Mullholand.

Edytowane przez kacpi768

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprecyzuj co rozumiesz pod słowem "unikalna postać". Ciężko z tym ostatnio na RP'kach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...